GeriGündem Ankara'daki patlamaya büyük tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'daki patlamaya büyük tepki

Ankara'daki patlamaya büyük tepki
refid:30282451-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ankara Tren Garı kavşağında bu sabah meydana gelen ve onlarca kişinin ölümü ve yaralanmasına yol açan patlamalar yurdun dört bir yanında protesto edildi.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

İSTANBUL - İSTİKLAL CADDESİ

Ankara'daki terör saldırısını protesto eden yüzlerce kişi, saat 18.00'da Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyen yüzlerce kişi yürüyüş boyunca slogan atan binlerce kişi, terörü lanetledi.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

Tünel Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli sivil kuruluşlarına üye yüzlerce kişi, saat 18.00'da, Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ankara'da yaşanan patlamayı protesto eden grup üyeleri, yürüyüş boyunca sık sık "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. Galatasaray Meydanı'na ulaşan grup üyeleri, burada, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin yaptığı kısa konuşmaların ardından ortak basın açıklaması okundu.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki


"KATLİAMIN GERÇEKLEŞMESİNE NEDEN OLANLARI LANETLİYORUZ"

Barış Bloku üyesi Özlem Tolu'nun okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Ankara'da yaşanan saldırı, emekçilerin barış, demokrasi ve özgürlük taleplerini hedef almıştır. Demokrasi güçleri olarak her fırsatta savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı 'inadına barış' diyen barış savunucularına göz göre göre katledenleri ve bu katliamın gerçekleşmesine neden olanları lanetliyoruz"

Ankaradaki patlamaya büyük tepki


"İNADINA ÖZGÜR OLACAĞIZ İNADINA BARIŞ İÇİNDE OLACAĞIZ"

Basın açıklamasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Beyza Üstün bir konuşma yaptı.

Açıklamaların ardından grup üyeleri kısa süreli oturma eylemi yaptı. Grup üyeleri daha sonra protesto eylemine son verdi. Dağılım sırasında, bir grup Tarlabaşı Bulvarı'nda tekrar oturma eylemi yapmak istedi. Polis, gaz ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Müdahalenin ardından grup üyeleri ara sokaklara kaçtı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

İZMİR

Ankara'da yaşanan terör saldırısı İzmir'de sivil toplum kuruluşlarına üye binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan değişik sivil toplum örgütü ve siyasi partilere mensup yaklaşık 5 bin kişi Basmane Meydanı'na kadar yürüyüp burada basın açıklaması yapacağını duyurdu. Ancak polis yürüyüşe izin vermedi.Topluluk liderlerleri ile polisin görüşmesi sonucu Gündoğdu Meydanı'na yürünmesine karar verildi. Topluluk sloganlar atarak, yakın olan Gündoğdu Meydanı'na çıktı. Burada dağılmayan gruptakiler bir süre sonra Cumhuriyet Meydanı'na 1. Kordon'dan yürüyüp basın açıklamasını burada yapacağını söyledi. Polis bu kez de 1. Kordon'un Cumhuriyet Meydanı'na doğru olan bölümünü kesti. Bu sırada kısa süreli gerginlik yaşandı. Gruptan polise taş atıldığı görüldü. Araya girenler gerginliği önledi. Grubun 1. Kordon'daki protestosu devam ediyor.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

ESKİŞEHİR

Ankara'daki terör saldırısını protesto etmek için Eskişehir'de düzenlenen yürüyüş sırasında görüntü çeken bir polis memuru ve yoldan geçen bir vatandaş, gruptaki bazı kişilerce darbedildi.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi üzerindeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan grup, ellerinde taşıdıkları pankartlar ve sloganlar eşliğinde, yürüyüşe geçti.

Bu sırada, grup üyelerinden bazıları, görüntü çeken bir polis memuru ile yoldan geçen bir vatandaşı darbetti. Polis memuru ve vatandaş, gruptaki diğer kişilerce kurtarıldı. Yaralanan polis memuru ile vatandaş, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bir süre protesto yürüyüşü yapan grup üyeleri, saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından dağıldı.

BATMAN

HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman Milletvekili adayı Kadir Tunç, Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen patlamasıyla basın açıklamasıyla kınadı. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada TOMA araçları, basınçlı suyla grubu dağıttı. Milletvekilleri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, basınçlı sudan etkilenirken, polis gözyaşartıcı sprey kullandı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki Ankara’daki patlamaya İstanbul’da protesto

ANKARA - KIZILAY

Ankara Garı önünde yaşanan patlamanın ardından Yüksel Caddesi'nden Kızılay'a gelen maskeli 15 kişilik grup, polis ekiplerine havai fişek attı.

Bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

İSTANBUL - KADIKÖY

Ankara'da 86 kişinin ölümüne, 186 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısını protesto eden bir grup, Kadıköy İskele Meydanı'nda oturma eylemi yaptı.
Yüzlerce kişi, Kadıköy'de bulunan Karaköy-Eminönü iskelesi önünde toplandı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

Grup üyeleri pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Grup üyeleri, sık sık sloganlar attı.
Yaklaşık 1 saat süren oturma eyleminden sonra grup, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda yapılacak olan eyleme katılmak için vapur ile Karaköy'e geçti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi sloganlar attı. Protesto eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, HDP Eş Başkanı Ömer Önen, partililer ve sendika temsilcileri katıldı.

Kalabalık açıklamanın ardından yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaparak saldırıya tepki gösterdikten sonra dağıldı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

ŞANLIURFA

Öğleden sonra Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan ve aralarında HDP Milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Ziya Çalışkan’ın da bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu üyesi yaklaşık 300 kişi, Ankara’daki saldırıyı protesto etti. Kalabalık, açıklamaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

VAN

Patlamayı protesto amacıyla Cumhuriyet Caddesi'ndeki Faqiye Teyran Parkı'nda toplanan bazı siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri basın açıklaması yaptı.

Daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nden 2 Nisan Kavşağı'na kadar yürüyen grup, burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemin ardından tekrar çarşı merkezine yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. HDP yöneticilerinin, emniyet yetkilileriyle yaptığı görüşme sonucu grubun yolu kapatmamak şartıyla yürümesine izin verildi. Ancak bu sırada bazı kişilerin güvenlik güçlerine taş atması üzerine gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Çarşı merkezi ve ara sokaklara dağılan grup, polisin müdahalesiyle dağıldı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki

TUNCELİ


Tunceli'de, Moğultay Mahallesi Sanat Sokağı'nda toplanan bir grup, Cumhuriyet Caddesi'ne kadar sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Grup, yürüyüş sonunda caddeyi çift yönlü olarak trafiğe kapatarak bir süre oturma eylemi yaptı.

HDP Tunceli İl Eş Başkanı Özge Perihan Hoşoğlu, grup adına yaptığı açıklamada, Ankara'da DİSK, KESK, TTB, TMMOB'un çağrısıyla düzenlenen mitingin, bombalı bir katliama hedef olduğunu söyledi.

Bombalı saldırıda onlarca insanın yaşamını yitirdiğini ve yüzlercesinin yaralandığını ifade eden Hoşoğlu, "Yaşanan bu katliamda yaşamını yitiren arkadaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Bir kez daha söz veriyoruz. Özgürlük ve onurlu bir barış için mücadelemizi daha da büyüteceğiz" dedi.

Açıklamanın ardından Kışla Meydanı'ndaki Seyit Rıza Parkı'na kadar yürüyen grup, burada bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.


KARS


Ankara'daki terör saldırısı Kars ve Kağızman ilçesinde de kınandı.

Kars şehir merkezinde HDP, DBP öncülüğünde düzenlenen tepki yürüyüşüne, CHP, KESK, DİSK, Kars Devrimci 78'liler Derneği ve İnsan Hakları Derneği üyeleri de destek verdi.

HDP Kars İl Örgütü binası önünde toplanan grup, Faikbey Caddesi'nden sloganlarla yürüyüşe geçti. Atatürk Caddesi Kavşağı'na kadar yürüyen grup, burada terör saldırısında yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

HDP Kars Milletvekili Şafak Özanli, burada yaptığı açıklamada, bugünün, Türkiye için kara bir gün olduğunu ifade etti.

Yapılan saldırıyla "inadına barış" diyen insanların katledildiğini dile getiren Özanli, katliamı nefretle kınadıklarını söyledi.

Basın açıklamasının ardından terör saldırısını kınamak için 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup, eylemlerini HDP Kars İl Örgütü binasına yürüyüşle sonlandırdı.

Terör saldırısı Kağızman ilçesinde de İstiklal Alanı'nda DBP Kağızman İlçe Örgütünce yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

SALDIRI, UŞAK VE TEKİRDAĞ'DA PROTESTO EDİLDİ

Ankara'daki terör saldırısı, Uşak ve Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde protesto edildi.

Uşak'ta çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri, akşam saatlerinde Uşak Belediyesi önünde toplanarak yürüyüşe geçti.

İsmetpaşa Caddesi'nden Tritoğlu Parkı'na ulaşan gruptakiler, sloganlar atarak Ankara'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

Eğitim-Sen Uşak Şubesi sekreteri İsyan Can Meriç, grup adına yaptığı açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce bulunmasını istedi.

Yaşananların katliam olduğunu ifade eden Meriç, "7 Haziran seçimlerinin ardından tırmandırılan şiddet pek çok canımızı aldı. Bugün Ankara'da yaşanan vahşetin sorumluları bulunmalı. Biz inadına barış demeye devam edeceğiz" dedi.

Saldırıdan yara almadan kurtulan bazı kişilerin de katıldığı gösteri olaysız sona erdi.

Çorlu'da ise Atatürk Meydanı'nda toplanan grup, sloganlar atarak terör saldırısını protesto etti.

Meydanda bir süre oturma eylemi yapan grup, daha sonra Tekirdağ'dan Ankara'daki mitinge katılan ve geriye dönen grubu sloganlarla karşıladı.

Ankara'dan gelen grup adına konuşan Emri Demirkır, barış ve kardeşlik mitingi için Çorlu'dan otobüsle gittikleri Ankara'da saldırıya uğradıklarını söyledi.

Demirkır, "Kardeşlik ve barış için gittiğimiz Ankara'da bombalar patladı ve çok sayıda insan öldü. Yüzlerce insanımız da ağır yaralı. Evlerinden kardeşlik için çıkan arkadaşlarımız bu akşam geriye dönemediler" ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamanın ardından grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ANKARA TREN GARI KAVŞAĞINDA PATLAMA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki PATLAMANIN GERÇEKLEŞTİĞİ NOKTADA ‘EMEK, BARIŞ, DEMOKRASİ’ MİTİNGİ YAPILACAKTI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ANKARA’DAKİ PATLAMADA CANLI BOMBA ŞÜPHESİ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki PATLAMADAN HEMEN ÖNCE BU PANKARTLARI AÇMIŞLARDI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki DEMİRTAŞ’IN TOPLANTI ÖNCESİ HDP İL BİNASI’NDA GÜVENLİK ARAMASI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ANKARA’DAKİ PATLAMA DÜNYA BASININDA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki CHP’Lİ GÜRSEL TEKİN: YÜRÜYÜŞE CHP’Lİ VEKİLLER DE KATILACAKTI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki DİSK'TEN ÇAĞRI: ALANI BOŞALTIN

Ankaradaki patlamaya büyük tepki HDP'Lİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER: ANKARA'DA PATLAMAMIŞ BİR BOMBA TESPİT EDİLDİ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki CHP’Lİ ÇAM: İKİ PATLAMA OLDU, ÖNÜME BİLYE DÜŞTÜ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ HEKİMLERİ YARALILAR İÇİN HASTANELERE ÇAĞIRDI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki KILIÇDAROĞLU’NUN PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki HÜRRİYET GAZETESİ OKUR TEMSİLCİSİ FARUK BİLDİRİCİ PATLAMA BÖLGESİNİ ANLATTI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN PATLAMA AÇIKLAMASI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE LİDERLER PROGRAMLARINI İPTAL ETTİ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PATLAMAYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A TAZİYE MESAJI

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ÖMER ÇELİK’TEN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ABD, İNGİLTERE VE AB'DEN BOMBALI SALDIRIYA KINAMA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki BAŞSAVCI KODALAK HÜRRİYET’E AÇIKLADI: 47 ÖLÜ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki İŞ DÜNYASINDAN HAİN SALDIRIYA TEPKİ

Ankaradaki patlamaya büyük tepki BAKAN EROĞLU: AYNI FİLMİ DİYARBAKIR’DA GÖRDÜK

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ÜÇ BAKAN OLAY YERİNDE

Ankaradaki patlamaya büyük tepki ÜÇ BAKANDAN ANKARA’DAKİ PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Ankaradaki patlamaya büyük tepki İÇİŞLERİ BAKANI SELAMİ ALTINOK ‘İSTİFA’ SORUSUNA NE CEVAP VERDİ?False