Ankara'da ilginç tesadüf

Ankarada ilginç tesadüf

CHP'li Süheyl Batum önceki gün “Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz" dedi. Genelkurmay bu sözleri bugün "Siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili söylemlerinde daha özenli olmaları ve asker üzerinden siyaset yapmamaları beklenmektedir" şeklinde cevapladı. Siyasi gündemi hareketlendiren 'kağıt kaplan' tartışması sürerken Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Org. Koşaner'in daha önceden planlanan iadei ziyaretinin, tartışmaların hemen sonrasında gerçekleşmesi 'ilginç bir tesadüf' olarak değerlendirildi.

Haberin Devamı

TSK’nın Süheyl Batum’un “Asker kağıttan kaplanmış” sözlerinin ardından siyasileri TSK üzerinden siyaset yapmamaya çağıran açıklaması sonrasında CHP’de hareketli saatler yaşandı. Tartışma yaratan sözlerine açıklık getiren Batum, “Darbe beklentisi içinde değilim, sözlerim TSK’yı üzerse ben de üzülürüm” derken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Org. Koşaner’in ziyareti sonrası Batum’un sözlerinin görüşmede gündeme gelmediğini söyledi.

TSK yaptığı açıklama ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in ''28 Şubat başarılı olsaydı Türkiye bugün Mısır gibi olurdu'' ve CHP’li Süheyl Batum’un “Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz” şeklindeki sözlerine cevap verdi. Bu açıklamanın ardından Batum'a bir tepki de CHP'li Hamzaçebi'den geldi. Bunun yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner de, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu Batum’un sözlerinin görüşmede gündeme gelip gelmediği şeklindeki soruyu, “Hayır” diye cevapladı.

Haberin Devamı

BATUM VE ÇELİK NE DEMİŞTİ?

Önceki gün, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şubesini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, ciddi bir mücadelenin içerisinde olduklarını, herkesin birbirine destek vermesi gerektiği belirterek, “Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannedermişiz, meğer ABD içini oymuş. O koca ağacı hop diye yıktılar. Ancak CHP'yi yıkamadılar” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise "Türkiye bugün Mısır gibi olmaz. 28 Şubat ve 27 Nisan başarılı olsaydı, asıl o zaman burada olurdu" dedi.

İşte TSK’nın açıklaması:

“6 Şubat 2011 tarihli bazı basın yayın organlarında, iki büyük siyasi partiye mensup ve yönetici konumundaki bir kısım siyasilerin Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında bazı değerlendirmeleri yer almıştır. Her vesileyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset dışında kalması gerektiğini savunan bu siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetlerini günlük siyasi tartışmaların içerisine çekme gayretleri üzüntüyle izlenmektedir.

SİYASİLER ÖZENLİ OLMALI

Çevremizde sonu belli olmayan istikrarsızlıkların yoğunlaştığı bir dönemde, sadece güvenlik alanındaki görevlerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyasi tartışmalara konu edilmesi, ne ülkemize ne de herhangi bir siyasi görüşe fayda sağlayacaktır. Kendi görüşleri doğrultusunda kamuoyu oluşturmak isteyen siyasilerin, Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili söylemlerinde daha özenli olmaları ve asker üzerinden siyaset yapmamaları beklenmektedir."

Haberin Devamı

PARTİSİNDEN BATUM'A TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Batum'un sözleri için ''Amacını aşan bir ifade kullandı'' değerlendirmesini yaptı.

BATUM'UN SÖZLERİ GÜNDEME GELMEDİ

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, bugün saat 15:00'te CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iade-i ziyarette bulundu Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Batum'un sözlerinin görüşmede gündeme gelmediğini söyledi.

ARINÇ: TSK'YA HAKARET

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Batum'un sözlerine sert tepki gösterdi. Arınç, ''Batum'un sözleri TSK'ya hakarettir'' ifadesini kullandı.

İŞTE TSK'NIN AÇIKLAMA YAPMASINA NEDEN OLAN SİYASİLERİN SÖZLERİ

Haberin Devamı

BATUM: "ASKER KAĞITTAN KAPLANMIŞ"

ELİTAŞ: BATUM NE SÖYLEDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL

BATUM: "TSK ÜZÜLÜRSE BEN DE ÜZÜLÜRÜM"

GENELKURMAY BAŞKANI KOŞANER'İN CHP ZİYARETİ / FOTO GALERİ

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: