Ankara'da 'gaziye hakaret' olayı büyüyor

Güncelleme Tarihi:

Ankarada gaziye hakaret olayı büyüyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2014 15:56

Ankara'da belediye otobüsü şoförünün Şırnak Gazisi Yılmaz Yiğit'e hakaret ettiği iddisıyla başlayan tartışma büyüyor.

Haberin Devamı

İddialar üzerine, sözkonusu otobüs şoförünü açığa alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptırdığı tahkikatın ardından şoförü haklı buldu ve görevine iade etti. Twitter hesabından konu hakkında açıklama yapan Gökçek, hakarete uğradığını söyleyen, eli ve bir bacağı olmayan Gazi Yiğit'in "CHP'li olduğunu", olayın da "Gazi'nin provokasyonu" nedeniyle yaşandığını bildirdi.Gökçek yaşananları, "Ankara Belediyesi'ni karalama amaçlı bilinçli bir organizasyon" olarak nitelendirdi.

Ankarada gaziye hakaret olayı büyüyor
EGO şoföründen gaziye hakaret

"GAZİ ŞOFÖRÜ DARP ETMİŞ"

Olayla ilgili sesli bant bulunduğunu, bunu sonuna kadar izlediğini de anlatan Gökçek, şoförün "Gazi tarafından darp edildiğine ilişkin bir de rapor aldığını" söyledi.

Şoförün aldığı darp raporunu da Twitter'dan paylaşan Gökçek, olayı şöyle anlattı;

"Şoför, çoğuyla otobüse binen gazinin çocuğuna binerken yardım ediyor. Gazi yaptığı basın toplantısında otobüse binerken Gazi olduğumu söyledim diyor. Görüntülerde böyle birşey yok. Yani Gazi insanları aldatıyor. Şoför, Gazinin bir elinin protez olduğunu bilmiyor ve Gazi otobüsten inerken kartını soruyor. Gazi cebimden al deyince şoför Gazi'nin elinin protez olduğunu farkediyor ve buyrun inin diyor. Gazi bundan sonra illa cebinden kartın alınmasını istiyor ve bağırmaya başlıyor. Gazi, şoföre 'şerefsiz' diyerek hakaret ediyor. Bu kez Şoför 'sensin şerefsiz' diyerek cevap veriyor. Bu arada Gazi protez koluyla şoförün yüzüne vuruyor. Şoförün vurması filan kesinlikle yok. Gazi aşağıya iniyor ve cama proteziyle vurmaya başlıyor. Gazi dışardan yeniden küfredince, şofför kesinlikle tasvip etmediğim şu ifadeyi kullanıyor- "Allan görmüş de elini almış işte ya..."Bu ifadenin kesinlikle kullanılmaması gerekirdi. Elbette Gazi'nin yaptığı açıkça olay çıkması için yaptığı bir tahrik ama, şoför sabretmeliydi."

PROTESTOYU CHP'LİLER ORGANİZE ETTİ

Gazi'nin ertesi gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünde, diğer gazilerle birlikte yaptığı protesto eyleminin de "CHP'liler tarafından organize edildiği" söyleyen Gökçek, buna kanıt olarak da, eylemde Gazi'nin yanında yer alan bir kişiyi gösterdi. Gökçek,"Belediye önüne gelen kalabalığın sözcülüğünü yapan kişi (CHP Genel Başkanı) Kılıçdaroğlu'nun listesinden Koray Gürbüz. Gürbüz, CHP Yenimahalle Meclis üyeliğine de aday olmuş biri" ifadesini kullandı.

Haberin Devamı

GAZİ "HAKARETE UĞRADIM" DEMİŞTİ

Belediye otobüs şoförünün kendisine hakaret ettiği öne sürülen Şırnak Gazisi Yılmaz Yiğit, olaydan bir gün sonra Ankara'da bulunan gazilerle birlikte Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapmış, olayı basın açıklamasında şöyle anlatmıştı; "Ben Şırnak’ta 7 yıl boyunca Özel Hareket Birliğinde görev yaptım, yanımda birçok arkadaşım Şehit oldu, Gazi oldu ve sonunda 2 kolumu, 1 bacağımı ve 1 gözümü kaybettim. Dün akşam Ankara Büyükşehir Belediyesi belediye otobüsüne bindim, otobüse binerken Gazi olduğumu söyledim, bana binerken otobüs şoförü, bir şey söylemedi inerken de, bana "Kart basmadınız" dedi, ben de Gazi olduğumu çipli kartımın ve kollarımın olmadığını belirttim. Bunun üzerine bana ‘Gazi olman beni ilgilendirmez’ dedi kart basmam için ısrar etti. Ve sonunda bana bağırarak insanların içinde ‘Sizin gibi şerefsizlerden bıktım’ şeklinde hakaret etti. Ben tekrar Gazi olduğunu belirttim. O da bana ‘Senin gibi Şerefsiz bir Gaziden 2.500 TL tazminat aldım, Benim için mi Gazi oldun şerefsiz’ diyerek üzerime yürüdü.”

GÖKÇEK; BANDI YAYINLAYACAĞIM

Gazi Yılmaz'ın nikah şahitliğini CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun yaptığını söyleyen, Yiğit'in düğününden de bir kare fotoğraf paylaşan Gökçek, Gazi'nin basın açıklamasında söylediklerinin "10'undan en az 7'sinin gerçek dışı' olduğunu söyledi. Gökçek ifadeleri de kullandı;
"Gelelim Gazi'nin konuşmasına. Konuştuğu ve iddia ettiği 10 konudan en az 7'si gerçek dışı. çünkü olayın baştan sona sesli bandı var. İnşallahyarın mukayeseli bandı yayınlayacağım. Gazi'nin olayı nasıl provoke ettiğini göreceksiniz. Gazi de çok hızlı bir CHP'li".

"CHP VE MEDYA ÖZÜR DİLESİN"

Gökçek, olayı gündeme getiren medya organları ile CHP'li vekillerden de "özür beklediğini" bildirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!