Ankara'da festival zamanı

Ankara 16. Uluslararası Film Festivali, bu akşam Akün Sahnesi'nde başladı.Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı'nın düzenlediği film festivalinin açılış törenine, sinema ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İnci Demirkul, törendeki konuşmasında, Ankara 16. Uluslararası Film Festivali ile bir mucizeyi daha gerçekleştirdiklerine inandığını söyledi.

Haberin Devamı

Büyük bir kentte yaşayanların duygularını festivallerle dile getirebildiklerini kaydeden Demirkul, “Bir kenti kent yapan şey de budur aslında. Festival bir buluşmadır” dedi.

Film festivalinde, sanat yapıtlarını yaratanların buluştuğunu, seyircilerin biraraya geldiğini belirten Demirkul, Türkiye açısından ise festivallerin aynı zamanda AB'ye giriş sürecinde dünyayı daha iyi algılama yerleri olduğunu söyledi.

Ankara 16. Uluslararası Film Festivali'ne yurt dışından da önemli konuklar katıldığını bildiren Demirkul, “Her yıl festivale katılan yabancı konukları ülkelerine uğurlarken Türkiye hakkındaki düşüncelerinin de değiştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz da Ankara'da sanata dönük insanlarla beraber, Ankara'yı daha güzel günlere taşımak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Haberin Devamı

Daha sonra festivale destek veren kurum ve kuruluşlarla bazı büyükelçiliklerin yetkililerine birer heykelcik sunuldu.
  
ÖZEL ÖDÜLLER
  
Gecede ressam Cemil Eren'e “Sanat Çınarı”, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) adına Başkan Atilla Dorsay ile Antrakt Sinema Gazetesi adına Saim Yavuz'a “Kitle İletişim” ve sinema sanatçısı Tarık Akan'a ”Aziz Nesin Emek” ödülleri verildi.

SİYAD Başkanı Dorsay, ödülü alırken, meslek yaşamı boyunca birçok ödül aldığını belirterek, “SİYAD'ın kurucusu ve başkanı olarak bu ödülü almaktan ayrı bir heyecan duyuyorum. Kurumlara verilen ödüllerin kişilere verilen ödüllerden daha değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

Dorsay, sinema yazarları olarak Türk sinemasıyla ilgili tartışmalara dışardan ve objektif yaklaştıklarını söyledi.

Ödülünü ünlü sinema yönetmeni Yavuz Özkan'ın elinden alan sinema sanatçısı Tarık Akan da “Benim sebebi yaşamım Mustafa Kemal Atatürk'tür. Sebebi varlığım Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bu düşüncede olmayanlara karşı savaşım ölünceye dek sürecek. Sizler gibi...” diye konuştu.

Ödül töreninin ardından, Türkiye'de canlandırma sinemasına olan ilgisizliğe dikkat çekmek amacıyla Ulusal Kısa Film Yarışması'nda ”canlandırma” dalında yarışacak filmler gösterildi.
  
FESTİVAL PROGRAMI
  
Festival kapsamındaki Ulusal Film Yarışması'nda 11 Türk filmi, Ulusal Kısa Film Yarışması bölümünde kurmaca dalında 25, deneysel film
dalında 8, canlandırma dalında ise 7 film  yarışacak.

Haberin Devamı

Uluslararası Kısa Film Programında İngiltere, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Tayvan ve Singapur'un da aralarında bulunduğu 19 ülkeden film sinemaseverlerle buluşacak.

“Oberhausen 50 Yıl Seçkisi” başlığı altında, Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali'nin 50. yılı dolayısıyla buradan seçilen 29 film gösterime sunulacak.

İspanya-Bask Kısaları bölümünde de BASK hükümetince desteklenen KIMUAK Kısa Film Festivali'ne 2002-2003 yıllarında katılan filmlerden seçilen 12'si gösterilecek.

Festivalde ayrıca, “Kısa Film”, “Kısa Sınır Tanımaz” ve ”Gidenlerin Ardından” başlıkları altında çeşitli filmler izleyiciyle buluşacak.

Belgesel film programı kapsamında da Ulusal Belgesel Film Yarışması düzenlenecek. Yarışmada amatör kategoride 20, profesyonel kategoride ise 14 film yarışacak.

Haberin Devamı

Festival kapsamında, ulusal ve uluslararası belgesel film gösterimleri de yapılacak.

Uluslararası Uzun Film Programı kapsamında da “Marco Belloci'dan Üç Film”, “Dünyanın Her Köşesinden”, “Francophonie Penceresinden”, “Kuzeyden...” ve “Dünyanın Yolu” başlıkları altında çeşitli ülkelerden filmler Başkentli izleyiciyle buluşacak.

Festival kapsamında ayrıca, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Cemil Eren'in resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festivalin bir başka bölümü olan “Kısa Film Partisi” kapsamında ise müzisyen Cahit Berkay, “70'lere ve Cahit Berkay'a Saygı” başlığıyla Saklıkent Kültür ve Eğlence Merkezi'nde düzenlenen gecede hayranlarıyla buluşacak.

Haberle ilgili daha fazlası: