Ankara'da en iyiler

Ankarada en iyiler

19. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin büyük ödülü, Tayfun Pirselimoğlu'nun Rıza adlı filminin oldu. Kazananlara ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı bir törenle verildi. İşte festivalde en iyiler:

Haberin Devamı

Festivalde, Ulusal Uzun Film Yarışması'nda en iyi film ödülünü kazanan  “Rıza” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu'na plaketini Kültür veTurizm Bakanı Günay verdi.

Günay, festival yönetimine Ankara'yı 10 gün boyunca güzel filmlerle  buluşturdukları için teşekkür ederek, “bugünlerde, Ankara'nın kurak,  sisli, puslu ortamı içinde, çöl ortasında bir vaha görülmüş gibi içi  ışıtan ve yüreklerdeki sevinç çiçeklerinin her şeye rağmen  tomurcuklanmasına yol açan güzel şeyler olduğunu” dile getirdi.

Törende bulunan Ressam İbrahim Balaban'ın bir “anıt” olduğunu belirten  Günay, “Onun çok iyi bildiği, onun arkadaşı Nazım Hikmet'in, şair  babanın bir mısrasını sadece söylemek istiyorum: 'Sabahın sahibi  vardır/Gün daima bulutta kalmaz/Her hal ilerdedir yaşanacak günlerin en  güzelleri...” dedi.

Günay, festivalin gelecek yıl 20'ncisinin düzenleneceğini hatırlatarak,  “Şimdiye kadar yardımlar yapılageldi festivale, bu yıl da yapıldı. Eğer  ben görevde olursam, gelecek yıl iki katından fazlasını mutlaka  yapacağız” diye konuştu.

Ödüllerde Hitit güneşi figürünün kullanıldığını da belirten Günay,  şunları kaydetti:  “Hititlerin 4 bin yıl önce duvarlara yaptığı inanılmaz önemli yazıtlar,  figürler yakın zamana kadar, hatta bugünlere kadar önünden geçen bir  takım gençler, ceplerinden çıkardıkları sivri uçlu bir takım aletlerle,  kendi adlarını ya da sevdiklerinin adlarını yazıyorlar. İnsanların  sevdiklerinin adlarını bir yere yazması hep bağışlanabilir ama 4 bin  yıldır dünyaya teslim edilmiş olan bir şeyin üzerine yazılması herhalde  doğru değildi. Bu kadar dokunma mesafesindeydi bu anıtlar. Şimdi, önümüzdeki haftadan  itibaren onlara insanların elleriyle dokunamayacağı bir bariyer  yapacağız. Sizin için anlamı var mı bilmiyorum ama ben çocuklar gibi  seviniyorum bunları koruyabileceğimiz için.”

Yönetmen Pirselimoğlu da filminde babasının da oynadığını ancak film  gösterilmeden vefat ettiğini belirterek, “Umarım şimdi beni izliyordur  ve benimle gurur duyuyordur. Değerli jüri üyelerinin de beni  onurlandırdığını düşünüyorum” dedi.

Pirselimoğlu ayrıca, “En İyi Yönetmen” ödülünü, yönetmen Reis Çelik'in  elinden aldı.
         
Törende, “Mutluluk” adlı filmiyle “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü”nü  alan yönetmen Abdullah Oğuz'a ödülünü, Türk sinemasının ünlü  oyuncularından Hülya Koçyiğit verdi. “Zeynep'in Sekiz Günü” adlı  filmdeki performansıyla “En İyi Kadın Oyuncu” seçilen Fadik Sevin  Atasoy'a ödülünü oyuncu Tuncel Kurtiz verdi. Atasoy, “Doğma büyüme  Ankaralıyım. Onun için bu ödül, benim için nasıl bir anlam ifade ediyor  anlatamam. Çok mutluyum” diye konuştu.

“Mavi Gözlü Dev” filminde Nazım Hikmet'i canlandıran Yetkin Dikinciler  ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü Prof Dr. Gülseren Güçhan'ın elinden  aldı. Dikinciler, kendisine çok özel bir ödülün verildiğini belirterek,  “Ankara'nın özel bir yeri var. Annem Kızılay hemşiresiydi. Bu hafta,  onun vefatının yıl dönümüne denk gelen bu zamanda bu ödülü alıyor olmam  çok önemli benim için. Ayrıca, Nazım'a her bebeğin anne sütüne ihtiyacı  olduğu gibi hala ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bugün annelerin  Nazım'lar doğurduğunu ve Nazım'lara çok ihtiyacımız olduğunu biliyorum”  dedi. Dikinciler'in “Nazım Hikmet bizimle mi hala?” sorusu üzerine  salondan alkış sesleri duyuldu.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen Nursel Köse ve  Patrycia Ziolkowska'ya plaketini tiyatrocu Tamer Levent, “En İyi  Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü alan Tuncel Kurtiz'e de plaketini  yönetmen Reis Çelik verdi. Kurtiz, Türkiye'nin güzel rejisörler  yarattığını ama hep “devleti karşılarında gördüklerini” ifade etti.  Kurtiz, Can Yücel'in “Sevgi Duvarı” adlı şiirini okudu.

Yaşamın Kıyısı”nda adlı yapıtıyla, “Onat Kutlar En İyi Senaryo  Ödülü”ne layık görülen Fatih Akın'ın ödülünü filmin yapımcısı Funda  Ödemiş, yazar Erendiz Atasü'nün elinden aldı.

“Seçiciler Kurulu Özel Ödülü”ne “Rıza”daki oyunculuğuyla uygun  görülen Nurcan Eren'e ödülünü veren sanatçı Suavi, Eren'le birlikte  Sezen Aksu'nun “Belalım” parçasını seslendirdi.
         
UMUT VERENLER
         
İnan Temelkuran'a “Umut Veren Yeni Yönetmen Ödülü”nü sinema yazarı Ali  Ulvi Uyanık, Dersu Yavuz'a “Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü”nü  senarist Nevin Cangür, Saadet Işıl Aksoy adına Umut Bayraktar'a “Umut  Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülünü” yönetmen Biket İlhan, Ferit Kaya'ya  “Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü” ressam İbrahim Balaban verdi.  Balaban, “Mavi Gözlü Dev” filminde kendisini canlandıran Ferit Kaya'ya  teşekkür etti.

Ayrıca, yönetmen Abdullah Oğuz, “Mutluluk” filmiyle “En İyi Görüntü  Yönetmeni” seçilen Mirsad Heroviç adına ödülünü, yönetmen Tülay  Eratalay'ın elinden aldı.

“En İyi Sanat Yönetmeni” ödülünü kazanan Natali Yeres'e plaketini  Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü  Abdurrahman Çelik verdi. “MESAM En İyi Özgün Müzik Ödülü”nü kazanan  Zülfü Livaneli adına Seyhan Livaneli, MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa'dan  ödülü aldı. “En İyi Kurgu Ödülü”nü alan Andrew Bird'in ödülünü de  filmin yapımcısı Funda Ödemiş teslim aldı.
         
KISA FİLM VE BELGESEL ÖDÜLLERİ
         
Törende, Ulusal Kısa Film Yarışması'nda, kurmaca dalında Elif Nur  Kerkük'ün yönettiği “La” filmine, deneysel dalda Özgür Özcan'ın  yönettiği “Aynanın İçindeki Cadılar” filmine, canlandırma dalında  Akile Nazlı Kaya'nın yönettiği “Zlin Çorbası” filmine, jüri özel ödülü  ise Serhat Furtuna'nın yönettiği “Oyun” filmine verildi.

Ulusal Belgesel Film Yarışması amatör kategorisinde de birincilik  ödülünü, Caner Erzincan ve Mevlüt Çiftçi'nin “Buzlar Kırılınca” filmi,  ikincilik ödülünü Emine Emel Balcı'nın “Gölün Kadınları” filmi,  üçüncülük ödülünü Rüya Arzu Köksal'ın “Son Kumsal” adlı filmi aldı.  Aynı kategoride jüri özel ödülünü de “Volga Volga” adlı filmiyle  Ayşegül Taşkent aldı.

Ulusal Belgesel Film Yarışması Profesyonel kategoride ise birincilik  ödülüne, Sevinç Yeşiltaş'ın “Otel Odaları”, ikincilik ödülüne Necati  Sönmez'in “İbret Olsun Diye”, üçüncülük ödülüne Ender Yeşildağ'ın  “Kaybedebilme Kabiliyeti” adlı filmi layık görüldü. Jüri özel ödülü  ise Bahriye Kabadayı'nın “Devrimci Gençlik Köprüsü” adlı filmine  verildi.

Törende, festivalin anons müziğini besteleyen Metin Munzur, festivalin  tanıtım filmini hazırlayan Ethem Özgür, festivale katkı yapan Ankara  Üniversitesi İletişim Organizasyonu Grubu adına Sercan Dal, DTCF Tiyatro  Bölümü Öğretim üyesi Müride Aksan teşekkür plaketiyle ödüllendirildi.

Ayrıca, festivalde, “En İyi Özgün Müzik” dalında para ödülü ile  katkıda bulunan MESAM'a ödül verildi. Ödülü alan MESAM Başkanı Binboğa,  müziğin filmi oluşturan dört ana ögeden biri olduğunu belirterek,  ödüllere devam edeceklerini kaydetti.

Törenin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile ödül alan sanatçılar  sahneye çıkarak fotoğraf çektirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: