Ankara yarışı nefes kesti, iki aday da 'kazandım' dedi

Güncelleme Tarihi:

Ankara yarışı nefes kesti, iki aday da kazandım dedi
Oluşturulma Tarihi: Mart 31, 2014 06:24

30 Mart seçimlerinde nefes kesen rekabetin yaşandığı en önemli şehirlerden biri Başkent Ankara oldu. Seçim sandıklarının açılmasının ardından sabahın ilk ışıklarına kadar AK Parti ve CHP arasında süren mücadele adeta baş döndürdü.

Haberin Devamı

Seçim sonuçlarının belli olmaya başlamasıyla birlikte tüm gözler Ankara'ya çevrildi. Melih Gökçek ve Mansur Yavaş'ın aldığı oy sayıları uzun süre başa baş ilerledi.

ANKARA'DA SON DURUM

Gece geç saatlerde basının karşısına çıkan Mansur Yavaş, 27 bin 507 oy farkla seçimi önde götürdüklerini belirterek, "Gökçek dönemi bitmiştir hepinize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Yavaş'ın bu açıklaması ile CHP'liler Genel Merkez önünde kutlama yapmaya başladı.

Bu arada oy sayımında usulsüzlük yapılacağı iddiaları üzerine seçim merkezlerinde gerginlikler yaşandı.

Oy oranlarının birbirine çok yakın olması nedeniyle Ankara sonuçları adeta dakika dakika takip edildi.

Ankara yarışı nefes kesti, iki aday da kazandım dedi
ANKARA’DA NEFES KESEN YARIŞ

GÖKÇEK'TEN SABAH SAAT 06:15'TE AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Adayı Melih Gökçek sabahın ilk ışıklarıyla beraber kameralar karşısına geçti. Gökçek, CHP Adayı Mansur Yavaş ile sabaha kadar süren seçim yarışının ardından bir açıklama yaptı.

Haberin Devamı

Balgat’taki AK Parti İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nde saatlerce oyların sayımını merakla bekleyen Gökçek Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz’un katıldığı basın toplantısında şunları söyledi:

“Uzun bir ara verdik çıkmadık ekranlara, birçoğu da heveslendi tabi. Neticeyi aldık. Televizyon televizyon gezdi CHP adayı, netice sonuçlanmadan açıklama yapmak istemedik.

Netice itibariyle bütün tutanakları topladık, neticeye ulaştık. Bunların yapmış olduğu hareket milleti sokağa dökmektir ve döktüler. Maalesef gençler sokağa çıktı ve kazandıklarını sanıyorlar.

Aradaki fark cüzi bir fark değil. Hesaplarımıza göre 30 bin fark var. 62 sandık kaldı sayılmayan. Bizim hesaplarımıza 44.7 ve 43.8 olarak olay neticelendi. Yüzde 99.5 neticelendi. Bir tarafta CHP diğer tarafta MHP’den takviyeler. Arkasından paralel yapıdan destekler.

Melih Gökçek'ten Ankara'daki son durum/Hürryet TVYurt içinde baronlar yurt dışında beynelminel güçler zayıf halka olarak Ankara’ya seçtiler. Puanımı geçen döneme göre 6.5 puan yükselttik. Bu zaferin kazanılması son derece anlamlı. Bütün Türkiye başbakanına ve zaferine sahip çıktı. Ankaralılara teşekkür ediyorum, layık olmak için daha çok çalışmak istiyorum. Benden sonra görevimi AK Partiliye bırakırken daha çok puan almasını temenni ediyorum.

Ancak 2-3 gün hile yapıldı diye Türkiye’yi çalkalayacaklar. Hileyi kimin yaptığını somut olarak yakaladığım gerçektir.

Bu kadar açık net hadise ortadayken nasıl hile yapılacak onu söylesinler.

Hile yapan varsa sandıkta yapmıştır. Onu yapan da şerefsizdir. AK Parti buna tenezzül etmez.

Haberin Devamı

Bu saatten sonra kim hile diye bahsediyorsa mağlubiyeti hazmedemediği için yapıyordur. Sadece toplumu germek ve sokağa dökmek için yapılıyordur. Bundan da bir şey çıkmaz. Bu zaferle Türkiye rayına oturacaktır.

Sayın başbakanım yolun açık olsun. Bu millet Ankara’da da Türkiye’de de arkandan olduğunu gösterdi."

YAVAŞ: "BİR OYUN BİLE PEŞİNE DÜŞECEĞİZ"

Mansur Yavaş, sabah 7:30 civarında CHP Seçim Koordinasyon Merkezinden ayrılırken "sonuçlara itiraz edecek misiniz?" sorusuna "Kontrol edeceğiz, hakkımızı arayacağız. Bir oyun bile peşine düşeceğiz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: