GeriGündem Ankara maymununun Afrikalı akrabası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara maymununun Afrikalı akrabası

Kenya'da, insanların ve maymunların atalarını jeolojik zamanın daha da derinlerine, çok daha eskilere götürerek tarihin yeniden yazılmasını zorlayabilecek bir maymun fosili bulundu. 15 milyon yıldan daha eski olduğu belirlenen maymun fosili, 1996 yılında Ankara yakınlarında bulunan 10 milyon yıllık maymun fosiliyle karşılaş-tırılacak. Bilim adamları, bu buluşların insanlık tarihinde yeni sayfalar açacağını belirtiyorlar.

Kenya'daki araştırmalara katılan Kuzeydoğu Ohio Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarından Steve Ward'un Reuter ajansına yaptığı açıklamaya göre bulunan maymun fosili, 15 milyon yıldan daha eski. Maymunun olasılıkla yiyeceğini ağaçlardan ve topraktan temin ettiğini söyleyen Steve Ward, Kenya'nın orta-kuzey kesimindeki Tugen tepelerinde bulunan maymun kalıntısı, şimdiye kadar ağaçlardan inip yerde dolaşan türlerin en eskisi olabileceğini belirtti. ‘‘Tugen maymunu’’nun iskeleti, hem diş, hem kafatası parçalarını da muhafaza etmesi bakımından çok değerli. Bu fosil örneği, ‘‘ilk maymunlar’’ ile bu çağın maymunları ve insanları arasındaki bağları aydınlatması açısından yeterli iskelet parçası içeriyor. Tugen maymunu, Paleontolog Ward ve Yale Üniversitesi'ndeki meslektaşları tarafından ‘‘Equatorius Africanus’’ adıyla bilimsel literatüre geçirildi.

TÜRKİYE'DEKİ TÜR

Steve Ward, bu buluşun diğer maymun türleriyle, özellikle Türkiye'de Ankara açıklarında bulunan ve 14 milyon yıl önce gerçekleşen ‘‘İkinci Büyük Maymun Yayılması’’nı olasılıkla temsil eden maymun türüyle karşılaştırılması gerektiğiniifade etti. Ward, şunları ekledi:

‘‘Equatorius Africanus'un kıyaslanması, dünyada maymun evriminin altın çağıyla Afrika maymunları arasındaki bağ bakımından yegane kanıtı getirecek. 15 milyon yıl öncesinden ortaya çıkan maymun türlerinin zengin yayılımını dünyanın her yerinde görüyoruz. İspanya'dan Fransa'ya, Almanya'dan Yunanistan'a ve Balkanlar'a, oradan doğuya Pakistan'a, Hindistan'a, Nepal'e ve Çin'e... Hepsi, birbirinden çok farklı türlerdi. Kenyapithecus Wickeri türü, Afrika'dan maymunların dünyaya toplu yayılımının hangi türle başladığına dair iyi bir örnek olabilir...’’

Ward, bu buluştan sonra, maymun tarihiyle ilgili birçok gizemin aydınlığa kavuşabileceğini sözlerine ekledi. Birçok bilim adamı, insanların da, 100 bin yıl önce Afrika'dan dünyaya yayıldığı görüşünde.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False