GeriGündem Ankara’da Filistin zirvesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara’da Filistin zirvesi

Filistin’de El Fetih ile Hamas arasında geçen ay sonunda uzlaşıya varılmasından sonra Türkiye, gruplar arasındaki diyaloğun daha da ileriye götürülmesi için önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

21 Mayıs’ta, Ankara Swissotel’de yapılan toplantı, Nobel Barış Ödülü sahibi Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari’nin girişimi üzerine gerçekleşti. Ortadoğu sorununun çözümü için önce Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün giderilmesi gerektiğinden hareket eden Ahtisaari’nin de yönetiminde bulunduğu Finlandiyalı bir sivil toplum kuruluşu, Türkiye’ye başvuruda bulunarak toplantıya evsahipliği yapıp yapamayacağını sordu. Ankara’nın olumlu yanıt vermesi üzerine Filistin toplantısı geçen cumartesi günü gerçekleşti. Bir Dışişleri yetkilisi toplantıyla ilgili şunları söyledi:

Sordular ‘olur’ dedik

“Finli sivil toplum kuruluşu Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak için ‘İkincil diplomasi’ olarak nitelendirilen bu tür toplantıları daha önce değişik ülkelerde de düzenlemişti. Bu kez ‘Toplantıyı Türkiye’de gerçekleştirebilir miyiz’ diye sordular. Biz de olumlu yanıt verdik. Ancak toplantıya katılmamız ve görüş bildirmemiz söz konusu değil. Ayrıca toplantı nedeniyle verilen resepsiyon dahil tüm masrafları da Finli sivil toplum kuruluşu karşıladı. Dışişleri temsilcisi sadece verilen resepsiyona iştirak etti. Ortadoğu sorununun çözümü için yapılacak iyi niyetli girişimlere ev sahipliği yapmaya her zaman hazır olduğumuzu tüm taraflar zaten biliyor. ”

Haniye’nin danışmanı

Ankara’daki toplantıya Filistin Parlamentosunun El Fetihli üyesi Eşref Cuma, Han Yunus Belediye Başkanı Usame El Farra ile bazı El Fetih Devrim Konseyi üyeleri, Hamas tarafından ise Hamas Başbakanı İsmail Haniye’nin siyasi danışmanı Ahmed Yusuf ile milletvekilleri Yahya Musa, İsmail El Askar ve Huda Naim katıldı. El Fetihli Cuma toplantıyla ilgili Filistinli Ma’an Ajansı’na yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “İki grup arasında uzlaşma mekanizmalarının uygulanması ve anlaşmanın ileriye taşınması için bir çok konuyu ele aldık. Ortak bir anlayış oluşturmayı hedefledik. Yeni bir sayfa açmayı öngörüyoruz. Anlaşmayla karar verilen yeni ulusal birlik hükümetinin 2 hafta içinde kurulmasını umut ediyoruz.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False