Ani fırtına İngiltere'de can aldı

Ani fırtına İngilterede can aldı

İngiltere’de dün öğleden sonra çıkan fırtına ülkede hayatı felç etti. Saatteki hızı 170 kilometreyi bulan ani rüzgarlar iki kişinin de hayatına mal oldu.

Haberin Devamı

Guardian'ın haberine göre, İngiltere’nin birçok şehriyle Kuzey İrlanda ve İskoçya’da da etkili olan fırtınalar yüzünden, Manş Denizi kıyısındaki Dover Limanı’nda gemiler mahsur kaldı, birçok havalimanı trafiğe kapatıldı, 25 binden fazla hanenin ise elektriği kesildi.

 

İNGİLTERE'DE FIRTINA İKİ CAN ALDI / FOTO GALERİ

 

Tunbridge Wells’de bir kamyonet sürücüsü aracının devrilen bir ağacın altında ezilmesi sonucu hayatını kaybederken, Channel’da bir tanker tayfası da yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.

 

Cornwall, Devon ve Galler’de de ani yağışlar sel baskınlarını beraberinde getirdi. Bu şehirlere bir saatte 5-6 mm’lik yağış düştü. Yollardaki su birikintileri trafiği olumsuz etkilerken, asıl sorun Manchester bölgesi ve Londra’nın dışındaki kara yollarını kapatan devrilmiş ağaçlardan kaynaklandı. Saatteki hızı 170 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgarlar kamyonların devrilmesine neden oldu.

 

Haberin Devamı

Birçok bölgede tren seferleri durdurularak yerine otobüs kondu. 

 

Meteoroloji Dairesinden yapılan açıklamada fırtınaların İngiltere için Aralık-Ocak aylarında doğal olduğu ancak uzun zamandır devam eden sakin havanın ardından böyle bir fırtına gelmesinin şaşırttığı ifade edildi.

 

Fırtına, Almanya'da da etkili oldu. Ülkenin yüksek kesimlerine kar yağarken, saatteki hızı 112 kilometreyi bulan şiddetli rüzgarlar büyük hasara yol açtı.

 

Özellikle Aşağı Saksonya Eyaleti ve Anhalt Harz bölgesinde Ağaçların devrilmesi sonucu bazı yollarda ulaşım aksarken, çatılar da hasar gördü. Şiddetli rüzgar Wernigerode'de bir TIR'ı devirirken ağaçların devrilmesi sonucu tren seferlerinde aksamalar oldu.

 

ULI FIRTINASI ALMANYAYI VURDU / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası: