GeriGündem 'Ani Bebek Ölümü'ne dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Ani Bebek Ölümü'ne dikkat

Abone Olgoogle-news

Dünyada bebek ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra ikinci sırada yer alan 'Ani Bebek Ölümü Sendromu', alınacak basit tedbirlerle önlenebiliyor. Hiçbir sağlık sorunu bulunmayan bir bebeğin beklenmedik ve nedeni otopsiyle de açıklanamayan şekilde ölümü olarak adlandırılan Ani Bebek Ölümü Sendromu, daha çok 2 ve 4'üncü aylarda görülüyor.

Dünyada bebek ölüm nedenleri arasında kazalardan sonra ikinci sırada yer alan 'Ani Bebek Ölümü Sendromu'nun, alınacak basit tedbirlerle önlenebileceği bildirildi.

'''www.populermadikal.com'' adlı siteden derlenen bilgiye göre, hiçbir sağlık sorunu bulunmayan bir bebeğin beklenmedik ve nedeni otopsiyle de açıklanamayan şekilde ölümü olarak adlandırılan Ani Bebek Ölümü Sendromu, daha çok 2 ve 4'üncü aylarda görülüyor.

Tüm dünyada bebek ölüm nedenleri arasında kazaların ardındanikinci sırayı alan Ani Bebek Ölümü Sendromu'ndan, ABD'de her yıl yaklaşık 6 bin bebek ölüyor.

Genellikle uykuda gerçekleşen ölüm, kış aylarında ve erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık meydana geliyor.

Ani Bebek Ölümü Sendromu'nda risk, düşük sosyoekonomik düzeyli ailelerin çocuklarında, prematüre ve düşük doğum kilolu bebeklerde, alkol ve ilaç bağımlısı, sigara kullanan, doğum öncesi bakımı yetersiz olan annelerin bebeklerinde ve 20 yaş altı hamileliklerde yükseliyor.

ÖNLEMLER

Bu tür ölümlere karşı alınacak başlıca önlemler ise şunlar:

 Doğum öncesi bakımınızı iyi yapın, hamilelik esnasında rutin doktor kontrollerinizi aksatmayın, beslenmenize dikkat edin.
 Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütüyle besleyin.
 Bebeğinizi sırtüstü ve sert zeminde yatırın.
 Çarşafı gergin ve temiz, çarşaf kıvrımları da sıkıca kapalı olsun.
  Bebeğinizi karyolanın alt ucuna yatırın.
 Uykuda bebeğinizin başını örtmeyin.
 Yatağına şilte, oyuncak vs. koymayın.
 Bebeğinizin yatak odasını uygun ısıda tutun.
 Bebeğinizin doktor kontrollerini aksatmayın. Hem rutin doktor kontrollerini aksatmayın, hem de olağandışı belirtiler gördüğünüzde mutlaka doktora danışın.
 Bebeğinizin bulunduğu ortamda sigara içmeyin. Bebeğinizin bulunduğu odayı sık sık havalandırın.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle