GeriGündem Anasol-D fark yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anasol-D fark yapacak

Meclis'te bugün yapılacak güvenoylamasında Anasol-D hükümetinin Refahyol cephesine fark yapması bekleniyor. DYP'den üst üste gelen istifalar Mesut Yılmaz'a büyük rahatlık sağladı. Bağımsızların desteğinin yanısıra, DYP içindeki bazı sürpriz isimlerin de oturuma katılmayacağı veya katılıp güvenoyu vermeyerek, farkı artıracakları kaydediliyor.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında kurulan Anasol-D hükümeti için bugün TBMM Genel Kurulu'nda güvenoylamasına gidilecek. Saat 15.00'te başlayacak güvenoylamasında Anasol-D hükümetinin rejim için tehdit oluşturan Refahyol Cephesi'ne fark yapması bekleniyor. DYP'de üst üste gerçekleşen istifalar ve kamuoyunun desteği, Yılmaz'a güvenoyu açısından büyük rahatlık sağladı.

ANAP Grup Başkanvekili Zeki Çakan, Yılmaz hükümetinin açık farkla güvenoyu alacağını söyledi. Sağduyu sahibi milletvekillerinin yeni hükümetten yana tavır aldığını söyleyen Çakan, DYP'de art arda yaşanan istifaların da bunun en iyi göstergesi olduğunu belirtti. Hükümet daha güvenoyu almadan toplumsal barışın sağlandığını, rejimin önünün açıldığını ve içte huzur temin edildiğini vurgulayan Çakan, ‘‘55. hükümet kesinlikle başarılı olacak, kavgaya girmeyecek ve vatandaşlarımızın arasında ayırım gözetmeksizin, Refahyol'un yaptığı tahribatları giderecek, gerçek adaleti sağlayacaktır'' dedi.

AÇIK DESTEK

4 bağımsız milletvekili de, dün Yılmaz Hükümeti'ne güvenoyu vereceklerini açıkladılar. Önce DSP'den ihraç edilen Bekir Yurdagül, Bülent Tanla ve Gökhan Çapoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Üç milletvekili, 8 yıl zorunlu temel eğitimin gerçekleştirilmesi ve meslek ortaokullarının birici sınıflarına bu yıl öğrenci alınmaması, siyasi yolsuzlukların ve Susurluk olayının aydınlatılması, milletvekili dokunumazlığının sınırlandırılması, seçimlerin altyapısının oluşturulması istemiyle, bu hükümete güvenoyu vereceklerini açıkladı.

Antalya Bağımsız Milletvekili Emre Gönensay da, güvenoyu vereceğini açıklarken, hükümetin Türkiye'nin içine düştüğü derin krizden parlamento içi bir çıkış yolunun önünü açması bakımından ve sadece bu sebeple bile yeterli bir işleve sahip olduğunu bildirdi.

CHP, KERHEN

CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, bugün yapılacak güvenoylamasında ‘‘Kötünün iyisi'' diyerek, bu hükümete güvenoyu vereceklerini söyledi. Keskin, hükümetin meclis tatile girmeden seçimle ilgili yasaları çıkarmasını isteyerek, ‘‘Aksi takdirde CHP olarak tavrımızı yeniden gözden geçiririz'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise güvenoylamasında MHP'nin çekimser kalacağını açıkladı.

REFAHYOL'UN SON ATAĞI

Refahyol ortakları ise Anasol-D hükümetinin güvenoyu almaması için, dün son bir atakta bulundular. Önce RP adına Şevket Kazan, ardından da DYP adına Saffet Arıkan Bedük, birer basın toplantısı düzenleyerek, milletvekillerine, ret oyu kullanmaları çağrısında bulundular. Bedük bugün Meclis'te hükümet programının değil, parlamentonun ve demokrasinin faziletinin oylanacağını öne sürdü. Bedük, hedefleri, projesi, programı ve kendine güveni olmayan ayıplı ve şaibeli hükümete kesinlikle güvenoyu vermeyeceklerini bildirdi.

RET VERMEYENİ ATARIZ

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci de, güvenoylamasından 24 saat önce yaptığı açıklamada, Yılmaz başbakanlığındaki hükümete ret oyu vermeyecek partili milletvekillerine gözdağı verdi. Ekinci, oylamada hükümete ret oyu vermeyen milletvekilleri için disiplin mekanizmasının çalıştırılacağı mesajını vererek, ‘‘parti disiplinine uymayan insanlar için ne yapılması gerekiyorsa o yapılır'' dedi. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan da bugüne kadar yapılan bütün güvenoylamalarında partilerinin bağlayıcı grup kararı aldığını belirterek, ‘‘Yine bu karar çıkacaktır'' görüşünü savundu.

KATILMAYAN ÇOK OLACAK

Buna rağmen güvenoylamasına da çok sayıda milletvekilinin katılmaması bekleniyor. Kilis Milletvekili Doğan Güreş'in yanı sıra Antalya Milletvekili Osman Berberoğlu, Çankırı Milletvekili Ahmet Uyanık, Antalya Milletvekili Hasan Karakaya, İstanbul Milletvekili Sedat Aloğlu, İzmir Milletvekili Ufuk Söylemez, Kayseri Milletvekili Osman Çilsal, Yalova Milletvekili Cevdet Aydın ve Afyon Milletvekili Yaman Törüner'in adı da gelmeyecekler veya gelip güvenoyu verecekler arasında sayılıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False