GeriGündem Analistler doların yönü için ayrı uçlarda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Analistler doların yönü için ayrı uçlarda

Analistler doların yönü için ayrı uçlarda
refid:16121048 ilişkili resim dosyası

Hisse senedi piyasalarındaki yükselişin önüne geçecek bir gerçek varsa; o da dolardan başka bir şey değil. Ancak analistler doların bundan sonraki seyri için ortak noktada buluşamıyor.

Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

 

Son üç ay içerisinde Standard & Poors's 500 Endeksi'yle, dolar arasında neredeyse mükümemmel şekilde işleyen ters korelasyon mevcut. Dolar ne zaman değer kazansa S&P düşüyor, S&P ne zaman değer kazansa dolar geriliyor.

 

Bu nedenle hafta sonunda devam eden G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında doların hızlı değer kaybı başlıca konulardan birini oluşturuyor.

 

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin 27 Ağustos'ta, Banka'nın daha fazla parasal genişlemeye gideceğine yönelik mesajlar vermesinin ardından hızla değer kaybetmeye başlamıştı.

 

Bu hızlı gerileme göz önünde bulundurulduğunda, doların düşüşü en azından yıl sonuna kadar devam eder mi? Eğer bu gerçekleşmezse acaba S&P değer kaybeder mi?

 

BNY Mellon analistlerinden Micheal Woolfolk, dolardaki son güçlenme eğilimini G20 toplantıları öncesindeki beklentilerden kaynaklandığını belirtiyor. G20 toplantılarının ardından, dolarda işlem yapanların konuştuğu tek konu yine Fed'in para politikasını belirleme organı FOMC'nin gelecek toplantıda alacağı kararlar ve parasal genişleme adımları olacak. Bu nedenle S&P 500 Endeksi'nin yükselişini devam ettirmesini bekliyoruz.

 

ABD merkezli piyasa araştırması şirketi Veracruz'un kurucusu Steve Cortes ise bunun tersini düşünüyor. Ona göre dolardaki satış eğilimi artık sona yaklaşmış durumda. Euro/dolar paritesi 1.40 seviyesini denedi ve burada yine tutunamadı. Bu gelişmeleri göz önünde bulunduran Cortes, dolar ve euro arasındaki bağ değişmediği sürece doların yükseleceği görüşünü savunuyor.

 

* Bu yazı CNBC.com'da, ,"Halftime: Weak-Dollar Trades Finished?" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:           

http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                 

                  

EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:  

http://twitter.com/HurriyetEkonet      

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False