GeriGündem Amerikan Hastanesi 2000’e hazırlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikan Hastanesi 2000’e hazırlandı

Abone Olgoogle-news

Yaklaşık 30 trilyon liralık yatırımla yenilenen Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi 2000 yılında 'toplam sağlık hizmeti' sunan bir kurum olmayı amaçladı.

13 katlı yeni binasını hizmete açan ve İtalyan Hastanesi'ni de bünyesine katan Amerikan Hastanesi'nin 2000'li yılların başında 'toplam sağlık hizmeti' sunan bir kurum olmayı amaçladığı açıklandı. Hastanede dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Koç Holding Vakıflardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Evren Artam, sistemin Türkiye'de ilk kez uygulanacağını belirterek, ‘‘Amerikan Hastanesi, ayakta poliklinik hizmetlerinden başlayan, yatakta tedaviyle devam eden, rehabilitasyon ve evde bakım ile tamamlanan zincirin bütün halkalarını bünyesinde gerçekleştirecektir’’ dedi.

60 milyon dolarlık yatırımla mevcut tesislerini yenileyen, 13 katlı yeni bir binaya kavuşan ve İtalyan Hastanesi'ni bünyesine katan Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi toplam 1700 personel, 600 doktor, 12 ameliyathane, 375 yatakla sağlık hizmeti verecek.

Agnielli’den destek

Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Talat Pekelman, vakfın hastaneyi devralmasıyla kapsamlı bir gelişim sürecinin başladığını belirterek, ‘‘Alt yapı ve ekipman yenilenmesinin yanısıra personele yönelik yoğun hizmetiçi eğitim programları düzenlendi’’ dedi.

Yenilenme çalışmaları süren eski İtalyan Hastanesi'nin 50 yataklı, onkoloji ve rehabilitasyon hastanesi olarak hizmete gireceğini söyleyen Pekelman, ‘‘Evde bakım hizmetleri servisi de bu bünye içinde yer alacak’’ dedi. 18 kasımda resmi açılının yapılacağı İtalyan Hastanesi, İtalyan hükümetinin izniyle kiralandı. Yaklaşık 9 milyon dolarlık yatırımla yeniden donatıldı. Bunun 3 milyon dolarını FİAT'ın sahipleri Agnelli Ailesi karşıladı. Merkeze kanserden ölen FİAT'ın veliahtı G. Alberto Agnelli'nin adı verildi.

Bu arada, Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu'nun kasımda inşaatına başlanması planlanan Semahar-Dr. Nusret Arsel binasına taşınacağı, binanın inşaatı için Semahat Arsel'in, 10 milyon dolar bağışladığı açıklandı.

Internet erişimli bina

13 katlı yeni bina 9 gücündeki depreme dayanıklı olarak inşa edildi. Ameliyathane, yoğun bakım ve 82 tek kişilik odasındaki hasta başı üniteleri arasında data bağlantısı bulunuyor. Bu sistem, doktorlara hastalarla ilgili bilgilere, Internet kanalıyla da ulaşma imkanı sağlıyor. Doktorlar gerektiğinde telefonla medikal rapor dike edebiliyor.

Binada, 12 ameliyathane, 102 yataklı Yenidoğan ve Kardiyovasküler Yoğun Bakım, 12 yataklı Koroner Yoğun Bakım, 17 yataklı Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi yer alıyor.

False