GeriGündem Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimi 18 Mart'ta yapılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimi 18 Mart'ta yapılacak

Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçiminin 18 Mart'ta yapılacağı bildirildi.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin 11. cumhurbaşkanını belirleyecek ve 15. kez toplanacak olan Bundesversammlung adlı oluşumun, Federal Meclis'in (Bundestag) 620 üyesiyle Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) tarafından belirlenecek 620 kişiden oluşacağı bildirildi.

Açıklamada, toplam 1240 kişiden oluşacak Bundesversammlung'a her eyaletin, nüfusları ölçüsünde üye belirleyeceği, buna göre Bundesversammlung için Baden-Württemberg eyaletinin 79, Bavyera eyaletinin 95, Berlin eyaletinin 25, Brandenburg eyaletinin 20, Bremen eyaletinin 5, Hamburg eyaletinin 13, Hessen eyaletinin 45, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin 13, Aşağı Saksonya eyaletinin 61, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin 133, Rheinland-Pfalz eyaletinin 31, Saarland eyaletinin 8, Saksonya eyaletinin 33, Saksonya-Anhalt eyaletinin 19, Schleswig-Holstein eyaletinin 22, Thüringen eyaletinin de 18 kişi belirleyeceği ifade edildi.

Açıklamaya göre, Bundesversammlung'da Hristiyan Birlik partilerinden (CDU/CSU) 487 ila 490, Sosyal Demokrat Partiden (SPD) 328 ya da 329, Hür Demokrat Partiden (FDP) 136, Yeşiller Partisinden 146 ya da 147, Sol Partiden 124 ya da 125, diğer partilerden de 16 kişi temsil edilecek.

Bu arada, Berlin eyaleti Bundesversammlung'a göndereceği kişileri belirledi. Bu kişiler arasında Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit ve Hertha Berlin'in yeni teknik direktörü Otto Rehhagel de bulunuyor.

Almanya'da iktidarda bulunan CDU, CSU ve FDP ile muhalefetteki SPD ve Yeşiller Partisi, ortak cumhurbaşkanı adayı olarak Joachim Gauck'u belirledi. Sol Parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsa bile büyük desteğe sahip olan Gauck'un cumhurbaşkanı olarak seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False