GeriGündem Almanya’yı terk etmeyiz böyle biline
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’yı terk etmeyiz böyle biline

Almanya’yı terk etmeyiz böyle biline
refid:20014289 ilişkili resim dosyası

8 Türk’ün öldürüldüğü olaylarla ilgili Almanya’da Başbakan Angela Merkel, Cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck, parlamento komisyonları ve kurbanların aileleriyle görüşen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, “Görüştüğümüz yetkililere, en acı günde bile eşi, babası öldürüldüğü halde bu insanların Almanya’yı terk etmediklerini, burayı terk etmeyeceklerini, bunun da böyle bilinmesi gerektiğini söyledik” dedi.

BERLİN’de Neo-Nazi kurbanlarını anma törenine katılan ve 8 Türk’ün öldürüldüğü olaylarla ilgili inceleme yapan TBMM heyeti döndü. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, “Görüştüğümüz Alman yetkililere, en acı günde bile eşi, babası öldürüldüğü halde bu insanların Almanya’yı terk etmediklerini, burayı terk etmeyeceklerini, bunun da böyle bilinmesi gerektiğini söyledik” dedi. Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck, parlamento komisyonları ve kurbanların aileleriyle görüşen Üstün, bir rapor hazırlayacaklarını ve Almanya’daki davalara da katılacaklarını belirtti. Üstün görüşmelerle ilgili şunları söyledi:

Sadece 1’i dönerciymiş

“Parlamento dört dörtlük önerge hazırlamış. Ben de hazırlasam ancak böyle bir önerge yazardım. ‘Bu önergede yazanları yapın, sizden başka bir şey istemiyoruz’ dedik. Merkel’le görüştük. Ona ‘Siz karizmatik lidersiniz, siz bu olayın üzerine düşerseniz bundan sonra bu tür şeylerin yaşanmasını engellersiniz. Yoksa komisyonlar ve soruşturmalar yeterli olmayabilir’ dedim. Kendisi de elinden geleni yapacağını söyledi. Cinayet öncesinde, sonrasında ve soruşturmada temel insan hakkı hataları yapılmış. Bir babanın evladını öldürebileceği, bir kadının kocasını öldürebileceği düşünülmüş, ticari rekabet, mafya, eroin hepsi akla gelmiş ama Neo Nazi cinayeti düşünülmemiş. Basın hep önyargılı davranmış, hep ‘Dönerci cinayeti’ diye alay edilmiş. Halbuki öldürülenlerden sadece biri dönerci.Güvenlik güçleri kadar Alman medyasının da sorumluluğu vardır.

Kurbanın kanı kurtlanmış


O kadar uzun süre geçtiği halde sadece 6 kişi tutuklandı. Oysa dünya kadar insanın gözaltına alınması lazımdı. Bu konuda da endişelerimiz var. Öldürülenlerden birinin dükkânı 3 ay boyunca kapalı kalmış. 3 ay sonra polis teslim ettiğinde içeri girdiklerinde kanlarından kurtlar oluşmuş ve kurtlar her yeri sarmış. Eşi ‘Bizler o manzarayı görünce bir kez daha öldürüldük’ dedi. Bu insanlık dışı bir şey. Entegrasyon asimilasyon olarak uygulanmamalı. Kısa vadede oradaki Türklerin eğitimsiz bırakılmasını bürokratlar yararlı görüyor olabilir. Ama uzun vadede bu Alman toplumuna zarar verir.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False