Almanya ortak vatanımız

Almanya ortak vatanımız

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Münster Üniversitesi İslam İlahiyatı Merkezini ziyaretinde, ''Almanya bizim ortak vatanımızdır'' dedi.

Haberin Devamı

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Münster Üniversitesi İslam İlahiyatı Merkezini ziyaretinde gazetecilere yaptığı konuşmada, İslam ilahiyatının Alman fakültelerine entegre edilmiş olmasını yakın tarihin önemli bölümü olduğunu belirterek, "Gerçek din özgürlüğünün gerektirdiği şekilde, dine alan tahsis ediyoruz" ifadesini kullandı.

Almanya'da 4 milyon Müslüman'ın yaşadığını ve bunların hemen hemen yarısının Alman vatandaşı olduğunu vurgulayan Gauck, ''Almanya bizim ortak vatanımız. Çoğu çeşitli kentlerde son 5 yılda yapılmış iki binin üzerinde ibadethane ve cami mevcut'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gauck, gün geçtikçe daha fazla Müslümanın Alman toplumuna katılımıyla Alman toplumunun da bir dönüşüm içinde olduğuna dikkati çekerek, "Almanya'da İslam ilahiyatı eğitimi veren fakültelerin kurulması gelecek inşasının pragmatik bir sözleşmesidir" dedi.

Haberin Devamı

Gauck, "Şunu çoğunluk biliyor. Ancak birbirimize karşı açık ve saygılı olursak ancak bu şekilde faydalı bir şekilde yaşayabiliriz'' ifadelerini kullandı.

''İslam artık Almanya'da arka bahçelerde inşa edilen camilerden değil, güzel yapılmış şehir içindeki camilerden açılıyor'' diyen Alman Cumhurbaşkanı Münster, Osnabrück, Erlangen, Tübingen ve Frankfurt kentlerindeki ilahiyat merkezlerini de yaptığı işlevden dolayı övdü.

Alman Cumhurbaşkanı Gauck, ''Evet biz ülkemizde gelecekte okullarda, camilerde ve üniversitelerde din dersi verecek insanların yetişmesini istiyoruz'' dedi. İslam'ın sadece tek bir dini otorite tanımadığına dikkati çeken Gauck, ''İslam birçok bakış açısını birlikte barındıran bir dini kültüre sahip'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gauck, İslam'la ilgili bilimsel özgürlük çerçevesinde köktendinci baskı olmadan araştırmalar yapılmasının da önemini vurguladı.

Haberle ilgili daha fazlası: