GeriGündem Alman-PKK oyunu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman-PKK oyunu

Abone Olgoogle-news

Almanya-PKK pazarlığına, tarihteki tek Kürt devletinin kurucusu olan Muhammed Gazi'nin, Almanya'da yaşayan oğlu Ali Homan Gazi'nin aracılık ettiği anlaşıldı. Apo'nun ricasıyla arabuluculuk yapan Gazi'nin girişimleri sonucu Kani Yılmaz, İngiltere'den Almanya'ya getirildi.

Federal Başsavcılık ile PKK arasındaki pazarlığa, Ali Homan Gazi adında, Almanya'da yaşayan 56 yaşındaki İranlı bir Kürt aracılık etti. Ali Homan Gazi'nin, İran'ın Mahabad kentinde 1946 yılı başında ‘‘Kürt Cumhuriyeti’’ adı altında kurulan ve aynı yılın sonunda ortadan yok olan, tarihteki ilk ve son Kürt Devleti'nin Cumhurbaşkanı Muhammed Gazi'nin oğlu olduğu öğrenildi. Federal Başsavcılık Basın Sözcüsü Eva Schübel ve olayın içindeki diğer kaynaklardan alınan bilgiye göre, birisi Almanya'nın en yüksek adli organı, diğeri de Alman Hükümeti'nce ‘‘Terör örgütü’’ ilan edilen iki kurum arasındaki ilginç pazarlık şöyle yürütüldü:

Almanya'da hakkında tutuklama kararı çıkartılan PKK'nın Avrupa Sözcüsü Kani Yılmaz, 1993 ortasında İngiltere'de yakalandı. Almanya, İngiltere'den Kani Yılmaz'ın iadesini istedi. Ama Yılmaz, Almanya'ya iade edilmesine karşı itiraz etti. İngiltere bunun üzerine 2.5 yıl Kani Yılmaz'ı Almanya'ya iade edemedi. İşte tam bu sırada devreye giren PKK Lideri Abdullah Öcalan, Kani Yılmaz'ı kurtarmak için, ‘‘Almanya'da şiddet eylemlerine yönelmemiz hata oldu’’ açıklamasını yaptı. Ve bu açıklamanın arkasından da, Almanya'daki Türkler'e yönelik PKK kaynaklı şiddet eylemleri birden bire bıçak gibi kesildi. Öcalan, bundan sonra devreye, Almanya'da yaşayan ve Kürt dünyasında saygınlığı olan Ali Homan Gazi'yi soktu. Gazi, Federal Başsavcılık ile irtibata geçip, ‘‘Kani Yılmaz'ın terör suçundan yargılanmamak kaydıyla Almanya'ya iade edilmesine razı olacağını’’ söyledi.

Başsavcılığın bir temsilcisi de 1997 yılının Ocak ayında Londra'ya giderek, 2.5 yıldır tutuklu olan Kani Yılmaz ile bizzat görüştü. Başsavcılık bu görüşmede Kani Yılmaz'a Almanya'da verilebilecek en yüksek cezanın sınırını söyledi. Yılmaz'da bunun üzerine, iade istemini kabul ederek, geçen yılın ağustos ayında Almanya'ya geldi. Federal Başsavcı Kay Nehm'de, Ali Homan Gazi aracılığıyla, Abdullah Öcalan'a verdiği sözü tutmak için, PKK'nın Alman yasaları nezdinde bir terör örgütü olmadığını açıklamak zorunda kaldı. Pazarlığın bu şekilde yürütüldüğünü doğrulayan Başsavcılık Sözcüsü Eva Schübel Hürriyet'e, ‘‘Başka çaremiz yoktu. Aksi halde Kani Yılmaz'ı Almanya'ya getirtemezdik.’’ dedi.


False