GeriGündem Ali Esin'i kaybettik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali Esin'i kaybettik

Yıllar önce gazetelerde başladığı 'Hava durumu yorumculuğu'nu son yıllarda televizyonda da sürdüren emektar gazeteci Ali Esin, tedavi gördüğü hastanede dün akşam vefat etti. Türkiye'nin ilk hava durumu yorumcusu olan meteoroloji uzmanı Esin, Temmuz ayında geçirdiği by-pass ameliyatı sonrası Florence Nightingale Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaklaşık bir aydır, kalbindeki güçsüzlük, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören Esin, 10 gün önce fenalaşarak yoğun bakım servisine kaldırıldı. Dün akşam saat 22.00'de hayata gözlerini yuman Esin'in, yoğun tıbbi desteğe rağmen kurtarılamadığı bildirildi.

İnsanları sıkmadan hava durumunu öğrenme ihtiyacına cevap vermeyi kendisine ilke edinen Esin, yaklaşık 45 yıldır gazete, radyo ve televizyonlarda hava durumu yorumculuğu yapıyordu. Hava durumunun soğuk bir konu olduğunu, insanları sıktığını söyleyen Esin, meteorolojinin verdiği gibi sunmak yerine küçük esprilerle süsleyerek sunma gayreti içinde oldu.

1926 yılında İstanbul'da doğan Esin, Pertevniyal Lisesi'ni bitirdikten sonra meteorolojiye girdi. ABD ve Avrupa'da meteoroloji eğitimi gören Esin, dönüşte Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü'nde görev aldı ve Yeşilköy Havalimanı Müdürü olarak emekli oldu. Esin, yayın organlarındaki hava durumu yorumculuğunun dışında, radyolarda uzun yıllar kısa sohbet programları da yaptı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False