GeriGündem Alevi yöreye 'megafonla ezan' tepki çekti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alevi yöreye 'megafonla ezan' tepki çekti

Alevi yöreye 'megafonla ezan' tepki çekti
refid:1606970 ilişkili resim dosyası

Kahramanmaraş’ın nüfusunun büyük bir çoğunluğu Alevi olan ve bir camisine karşılık iki cemevi bulunan Nurhak ilçesinde, müftülük kararı uyarınca çeşitli yerlere konulan megafonlarla "ezan" yayını yapılması; ilçede tepki ve tartışmalara yol açtı.

/images/100/0x0/55ead029f018fbb8f898542b
Tepkiler üzerine bir araya gelen ilçe yönetimi "hassas dengelerin korunması" için uygulamayı sona erdirme kararı aldı. Yöre halkı ise, söz konusu uygulamayla "bir sabah vakti" karşılaştıklarını belirtirken, uygulamayla ilçenin nüfusunun çok büyük bölününü oluşturan Alevilerin "asimile" edilmeye çalışıldığını savundular.

Bir camiye karşın 2 Cemevi bulunan ilçede, sağlanan "uzlaşı" ve "hoşgörü" ortamının bozulmasından endişe duyduğunu belirten ilçe sakinleri, böyle bir uygulamayı "kendini bilmez bir kaç kişinin" isteği doğrultusunda yapıldığını; ancak duyarlı yöneticilerin "yanlıştan" dönmekte erken davranmalarının sevindirici olduğunu kaydettiler.

İlçede, şimdiye kadar "inançlarla" ilgili bir sorun yaşanmadığına dikkat çeken vatandaşlar, ilçede gerginlik yaratılmaya çalışıldığını ve sağlanan huzur ortamının bozulmasına çalışıldığını iler sürdüler.

ABF: "ASİMİLASYON POLİTİKASI"

Alevi-Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Sekreteri Fevzi Gümüş, Nurhak ilçesinde yaşanan gelişmenin, iktidarın "Alevileri inkar ve asimile etme" politikalarından biri olarak değerlendirirken, "Türban konusu gündeme geldiğinde alabildiğine özgürlükçü davranan iktidar, sıra Alevilere geldiğinde, insan haklarını ihlal etmekte bir beis görmüyor, asimilasyon amaçlı sinsi politikalarını her geçen gün çeşitlendiriyor" dedi.

Daha önce de Kayseri’nin İğdeli köyüne zorla cami yaptırılmaya çalışıldığını anımsatan Gümüş, AKP iktidarının Alevi inancına karşı "hoşgörüsüz ve anti demokratik" anlayışını sürdürdüğünü öne sürdü.

"BARIŞ ORTAMI BOZULMAYA ÇALIŞILIYOR"

Nurhak’ta nüfusun yüzde 90’ını Alevilerin oluşturduğunun altını çizen Gümüş, vatandaşların dini inançlarını ilçede bulunan bir cami ve iki cemevi aracılığıyla karşıladıklarını söyledi. "Nurhak’ta vatandaşların barış ve hoşgörü içinde yaşamaktadırlar" diyen Gümüş, tepkiler üzerine vazgeçilen uygulamanın, farklı bir ibadet anlayışına sahip olan Alevileri asimile amacı taşıdığını öne sürdü.

AKP iktidarının farklılıkları kabul etme noktasında hala sorunlu olduğunu belirten Gümüş, hükümetin "demokrasi ve insan hakları" konusunda da "samimiyetsiz" olduğunu kaydetti. Gümüş, "Şu bilinmelidir ki, Aleviler, kaynağında hangi güç olursa olsun, ne kadar örtülü şekle bürünürse bürünsün asimilasyon politikalarının farkındadır" dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False