Alevi isyanı

Alevi isyanı

Başta Alevi kanaat önderleri olmak üzere sert tepkiler geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu eski Başkanı Ali Balkız, “Bir yargıcın önüne bir dosya geliyor, tartıyor ve adaletin terazisine bırakıp karar veriyor. Bu yargıcın Alevi, Sünni, Türk, Kürt, imanlı, imansız, Şafi, Hanefi olduğunun bir anlamı olabilir mi? İnsanların yaptıkları işlere, o kişiye liyakatleri değil de, hangi sıfatı taşıdıklarına bakarak değerlendirmek ilkel bir şey. Ne yazık ki, AKP'de ve devlette bu merak var” dedi.

Haberin Devamı

Ergin’in Hatay Belediye Başkan adayı olduğuna da değinen Balkız “Hatay’da Alevi, Sunni, Ermeniler, Yahudiler, Katolikler, Araplar, Türkler, Kürtler, Hanefiler, Nusayriler iç içe yaşıyorlar. Ne yüzle bakacak oradaki hemşerilerine. Başbakan bunu alışkanlık haline getirdi de Ergin orada nasıl oy isteyecek” diye konuştu.

Diğer tepkiler şöyle:

- Cengiz Hortoğlu (Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı) Ergin’in konuşmasıyla Alevilerin kimliklerinden dolayı fişlendikleri gerçeği ortaya çıktı. Bu ülkede bizi bir arada tutacak temel değerin adil davranmak olduğunu söyledik. Ergin’in Adalet Bakanı olduğu dönemde bu değerin çok çok uzağında olması bir tenakuz, çelişki. Önemli olan hakimin kararını evrensel kurallara göre vermesi. Aksi durumda, adalete olan güven zedelenir.

Haberin Devamı

- Selahattin Özel (Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı) Başbakan’ın Alevilerle ilgili bugüne kadar sürekli nefret suçu işlemesi, kindar davranması, ötekileştirmesi, yer yer hakaret etmesi Alevilerce bilinen bir gerçek. Bu kişiler fişlendiklerini de biliyorlar. Bizim için yeni değil ancak Türkiye ve dünya kamuoyu açısından bir ibretlik vesikası oldu.

MADIMAK’I ÇAĞRIŞTIRDI

- Pınar Türenç (Basın Konseyi Başkanı) Alevi kelimesini duyduğumda koltuktan zıpladım. Madımak’ı çağrıştırdı, korktum. Hiçbir anlamı ve gereği yok böyle söylemlerin. Böyle işlerle devleti yöneten kişinin uğraşması çok yanlış. Yargıya müdahaleyi de kabul etmemiz mümkün değil. İnsanların dinsel, etnik kimlikleri üzerinden politika yapılmasını hiç kabul edemeyiz.

- Ahmet Abakay (ÇGD Başkanı) Bu zaten Başbakan’ın ilk sabıkası değil. Dindar devlet, Sünni devlet, mezhebe dayalı devlet, bu iktidarın oldum olası ayrışmacı anlayışı. Burada da suçüstü yakalanma durumu bir kez daha ortaya çıktı. Alevilik üzerinden hep halkı ayrıştıran bir algı anlayışı öne çıktı. Bunlar dindarlık sömürüsü yapıyorlar, demokrat olamıyorlar, sıkıntı burada. Başbakan demokrat olsa sorun kalmayacak.

- Abuzer Kara (Konuşmada adı geçen hâkim) Ne diyebilirim ki? Allah herkesin gönlüne göre versin. Bir şey diyemiyorum. Bugüne kadar çalıştığım yerler belli, şeyler belli… Herkes de bilir, tanır. Verdiğimiz kararlar belli. O açıdan o konular bana üzerinde konuşulacak konular gelmiyor günümüz koşullarında. Alevilik, Sünnilik falan. O açıdan yorumda bulunmak istemiyorum.

Haberle ilgili daha fazlası: