GeriGündem ALES sınavı başvuru tarihleri: ALES 2020 ne zaman?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES sınavı başvuru tarihleri: ALES 2020 ne zaman?

ALES sınavı başvuru tarihleri: ALES 2020 ne zaman?
Abone Olgoogle-news

ALES ne zaman yapılacak? ÖSYM tarafından organize edilecek olan ALES'e kısa süre kala, söz konusu sınavın başvuru ve sınav tarihi gündeme geldi. Yüksek lisansa giriş kapsamında uygulanan ALES 2020 bu yıl ağustos ve aralık ayında iki ayrı oturum halinde düzenlenecek. 2020-ALES/1 sınavı için geç başvuru süreci ise 14 Temmuz 2020'de başlayacak. İşte, ALES sınav takvimi ve ALES başvuru tarihleriyle ilgili ayrıntılar.

2020 ALES sınav takvimi, corona virüsü nedeniyle ÖSYM tarafından güncellendi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) sınavı tarihinde yapılan değişiklik kapsamında, gözler başvuru tarihlerine çevrildi. İşte, ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 ALES sınav tarihleri.

2020 ALES TAKVİMİ

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2020-ALES/1, 16 Ağustos 2020 tarihinde organize edilecek. 2020-ALES/2 sınavı ise 6 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek. Bu sınavın başvuruları 1-12 Ekim tarihleri arasında olacak.

2020-ALES/1 sınavı için geç başvuru süreci ise 14 Temmuz 2020'de başlayacak ve aynı gün tamamlanacak.

ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.

Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle