ALES başvuru ücreti hangi bankaya yatırılır? ALES 2022 başvuruları devam ediyor

Güncelleme Tarihi:

ALES başvuru ücreti hangi bankaya yatırılır ALES 2022 başvuruları devam ediyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2022 14:19

ALES başvuruları 24 Haziran tarihinde başladı. ALES/2 oturumuna girmek isteyenler başvurularını 4 Temmuz’a kadar yapabilecekler. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının ikincisi ağustos ayında düzenlenecek. Başvuru yapacak olan adayların sınav ücretini de yatırmaları gerekiyor. Peki, ALES başvuru ücreti nasıl, hangi bankaya yatırılır?

Haberin Devamı

ALES başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. 21 Ağustos tarihinde düzenlenecek olan ALES’e girmek isteyenlerin işlemlerini 4 Temmuz’a kadar tamamlamaları gerekiyor. 2022 ALES başvuru ücreti 185 TL olarak açıklandı. ALES başvuru ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan ÖDEMELER alanından veya kılavuzda belirtilen bankalar aracılığıyla ödenebiliyor.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

  • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
  • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
  • İş Bankası’nın tüm şubeleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

ALES başvuru ücreti hangi bankaya yatırılır ALES 2022 başvuruları devam ediyor

Haberin Devamı

Adayların, sınav ücretini yatırırken banka görevlisine, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) başvuru yaparken bildirdiği T.C. Kimlik veya Y.U. Numarasını, adını, soyadını ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Adaylar isterlerse sınav ücretini banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilirler.

Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatlice incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa bankadan ayrılmadan önce bu yanlışlığı mutlaka düzelttirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.

Haberle ilgili daha fazlası: