GeriGündem ALES/3 sınavı ne zaman? ALES başvuruları ne zaman bitecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES/3 sınavı ne zaman? ALES başvuruları ne zaman bitecek?

ALES/3 sınavı ne zaman? ALES başvuruları ne zaman bitecek?
Abone Olgoogle-news

ÖSYM tarafından 17 Kasım'da uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları başladı. 2019-ALES/3 başvuruları 17-25 Eylül tarihlerinde alınacak. Başvuru süreci devam ederken, son başvuru tarifi de gündeme geldi. Peki, ALES/3 başvuruları ne zaman bitecek? İşte, sınava ilişkin ayrıntılar...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) bu yıl organize edeceği üçüncü Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3) başvuruları başladı. Gözler şimdi ALES başvurularının biteceği tarihte. Peki, ALES/3 başvuruları ne zaman bitecek? ALES/3 sınavı ne zaman?

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" adresinden yapabilecek. Sınava ilişkin 2019-ALES kılavuzuna ÖSYM'nin internet adresinden ulaşılabilecek.

KILAVUZU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN

SINAV NASIL OLACAK?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle