GeriGündem ALES 2020 başvuruları ne zaman başlayacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES 2020 başvuruları ne zaman başlayacak?

ALES 2020 başvuruları ne zaman başlayacak?
Abone Olgoogle-news

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 2020 Yılı Sınav Takvimi, geçtiğimiz aylarda ilan edildi. Buna göre, 2020'de yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları'nın (ALES) tarihleri de merak konusu oldu. Peki, ALES 2020 başvuruları ne zaman başlayacak?

Akademik kariyer hedefleyen kişilerin katılım sağlayacağı ALES için bekleyiş devam ediyor. 2020'de düzenlenecek ALES oturumlarına katılım sağlamak isteyen vatandaşlar, ALES sınav tarihlerini araştırıyor. İşte, 2020 ALES takvimi...

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-1) 3 Mayıs'ta yapılacak, sonuçları ise 28 Mayıs'ta açıklanacak. 20 Eylül'de gerçekleştirilecek ALES/2'nin sonuçları 15 Ekim'de, 29 Kasım'da düzenlenecek ALES/3'ün sonuçları da 24 Aralık'ta ilan edilecek.

ALES HAKKINDA

Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES, ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılır.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle