GeriGündem Alemdaroğlu'na cezaya Danıştay engeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alemdaroğlu'na cezaya Danıştay engeli

Danıştay 8. Dairesi, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na intihal (başkasının yazısını kendisinin gibi gösterme) nedeniyle 2 ay meslekten men cezası verilmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alemdaroğlu, TTB'nin söz konusu kararı ile bu cezanın dayanağı olan Türk Tabipleri Birliği Sorgulama ve Yargılama Yönetmeliği'nin ilgili maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.
  
Davanın ilk aşamasını karara bağlayan Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin ilgili maddesinin yürütmesini oy çokluğu, TTB'nin kararını ise esasta oybirliği, gerekçede oyçokluğu ile durdurdu.
  
Daire, yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmamasını yürütmenin durdurulmasına gerekçe yaptı. Daire, TTB'nin 2 ay süreyle geçici olarak meslekten men cezasının yürütmesini ise bir kamu görevlisi olduğu için, meslek odası olan TTB'nin Alemdaroğlu'na ceza veremeyeceği gerekçesiyle durdurdu.
   
Prof. Dr. Alemdaroğlu ile birlikte Dr. Mustafa Taşkın ve Dr. B. Berat Apaydın'a da intihal nedeniyle 2 ay geçici olarak meslekten men cezası verilmişti.
  
Bu kişilerin açtıkları davalarda da Danıştay 8. Dairesi, aynı gerekçeyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bu kararlara karşı yapılabilecek bir itirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu görüşecek.
  

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False