GeriGündem Akşam ezanı bugün saat kaçta okunacak? 11 Eylül İstanbul, Ankara ve tüm illerin iftar saatleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akşam ezanı bugün saat kaçta okunacak? 11 Eylül İstanbul, Ankara ve tüm illerin iftar saatleri

Akşam ezanı bugün saat kaçta okunacak? 11 Eylül İstanbul, Ankara ve tüm illerin iftar saatleri

Muharrem ayına oruç tutarak giren milyonlarca Müslüman, iftarlarını açacakları akşam ezanı saatini sorgulamaya başladı. İslam alemi tarafından idrak edilecek Muharrem ayı bugün itibarıyla başladı. Bu mübarek ayın ilk gününü ibadet ederek geçirmek isteyen çok sayıda kişi bulundukları illerdeki iftar saatlerini sorguluyor. Peki, akşam ezanı saat kaçta okunacak? Muharrem ayının ilk günü iftar saat kaçta?

Peygamber Efendimizin 'Allah’ın ayı' diye nitelediği Muharrem ayının, manevi havasını daha iyi anlamak ve bu mübarek günde Allah'a daha da yakın olmak için oruç tutarak ibadet eden vatandaşlar, akşam saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte akşam ezanı saatini sorgulamaya başladı. Muharrem orucu tutan Müslüman'lar akşam iftarlarını saat kaçta açacaklarını merak edip araştırıyor. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de akşam ezanı saat kaçta okunacak? İşte, 11 Eylül il il iftar vakitleri...

Akşam ezanı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre, İstanbul'da saat 19:29'da, Ankara'da 19:12'de, İzmir'de 19:34'de okunacak. Diğer illerdeki iftar vakitlerini öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayın.

İL İL İFTAR VAKİTLERİ

MUHARREM AYININ ÖNEMİ

"Haram aylar" içinde Muharrem ayının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu ayrıcalığı "Muharrem" adından da fark etmek mümkündür. Zira “muharrem” kelimesi, "haram kılınmış", "hürmete layık" anlamlarına gelmektedir. Kısacası "haram aylar" uygulamasının genel adı, anlam itibarı ile bu aya özel bir ad olarak verilmiştir.

Bu özel uygulama, şüphesiz Muharrem ayına atfedilen önemin bir yansıması olarak değerlendirilmelidir. Aynı önem İslam kültür ve tarihi sürecinde de devam ede gelmiştir. Zira İslam Hz. İbrahim’in tebliğ ettiği Hanif dini esaslarının devamı niteliğinde olması sebebi ile o geleneğin değerlerinin de sahibidir, dolayısı ile bu ayı değerli kılan tarihi olayları önemser.

Diğer yandan, İslam’ın zuhurundan sonra da Muharrem ayı, dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur. Bu durum Muharrem ayını, İslam kültürü açısından daha da ön plana çıkarmaktadır.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False