AKSA yangını söndürüldü

YALOVA’da AKSA Akrilik Kimya Sanayi A.Ş.’de dün çıkan yangından sonra itfaiye ekipleri, soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Yangın sırasında hava koşullarının lehlerine olduğunu belirten Yalova İtfaiye Müdürü Bekir Kaş, "Yanarak söndürme yönetimini denedik. Bir taraftan söndürüyor, diğer taraftan soğutma işlemini gerçekleştiriyorduk. Amaç; yangının başka bölümlere sirayetini engellemekti. Yangını çıktığı bölgede hapsetmekti. Bunu da başardık" dedi.

Türkiye’nin en büyük elyaf üreticisi AKSA Akrilik Kimya Sanayi’de dün sabah başlayan ve öğleden sonra kontrol altına alınan yangından sonra akşam saatlerinde soğutma çalışmaları yapıldı. Yalova İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, bu sabah erken saatlerden itibaren soğutma çalışmalarını sürdürdü.

Yalova İtfaiye Müdürü Bekir Kaş, yangının ardından soğutma çalışmalarıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çalışmaların devam ettiğini bildiren Bekir Kaş, "Çalışmaları akşama doğru tamamlayabileceğimizi düşünüyoruz. En son üzerini köpükle kapatıp soğutma çalışmasını bitirmek istiyoruz. Şu anda orada bulunan 6 kişilik ekibimiz köpük basıyor. Çalışmamız bittikten sonra fabrika yetkilerine yeri teslim edeceğiz. Onlar da enkaz kaldırma çalışmalarına başlayacak" dedi.

Üç vardiya halinde çalıştıklarını ve tüm izinleri kaldırdıklarını kaydeden Kaş, yangını nasıl söndürdüklerini şöyle anlattı:

"İlk olarak yangına 7 araçla müdahale ettik. Civar illerden, Bursa’dan, Kocaeli’nden gelen ekipler de vardı. Toplam 15’e yakın araç çalışma yaptı. Araçların çoğu gitti. Kocaeli’nden gelen bir şnorkel kaldı. Biz de 3 aracı orada bıraktık. Yangında olumlu olan taraf aşırı rüzgarın olmamasıydı. Şiddetli rüzgar, lodosun olmaması belki de o kadar yakından müdahale şansı vermeyecekti. Hava şartları lehimizeydi. Yangın kimya tesislerine, kimyasallara sirayet etmeden yangını söndürme çalışmalarımız başarıyla tamamlanmıştır."

"YANARAK SÖNDÜRME YÖNTEMİNİ DENEDİK"

Yangının söndürülmesi konusunda, ’yanarak söndürme’ yöntemini kullandıklarını ifade eden Kaş, "Müdahalede herhangi bir aksaklık olmadı. İlk etapta elyafın yanarak bitmesini düşünüyorduk. Yanarak söndürme yönetimini denedik. Bir taraftan hem söndürüyor, diğer taraftan soğutma işlemini gerçekleştiriyorduk. Amaç burada yangının başka bölümlere sirayetini engellemekti. Yangını çıktığı bölgede hapsetmekti. Bunu da başardık. Aksama olmadı. Sadece uçak geliyor diye 15 dakika ekibi çekme durumumuz oldu. 15 dakikada yangın biraz arttı. Fakat her zaman kontrol altındaydı" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: