GeriGündem AKP'li Fırat'tan CHP'ye kaçakçılık yanıtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li Fırat'tan CHP'ye kaçakçılık yanıtı

Dengir Mir Mehmet Fırat, Adana Yüreğir AKP İlçe Kongresi'nde Cumhuriyet Halk Partisi Deniz Baykal'a da yüklendi. Baykal'ın yasaklı olup, avukatlık yaptığı dönemde tarihi eser kaçakçılarının avukatlığını yaptığını ima etti şöyle dedi:

"Başbakan bunu eşiyle birlikte malvarlığı yasasındaki normlara uygun olarak açıkladı. Başbakanlık internet sitesine koydu. 2008 'de de yeniledi. O sitede bunu görebilmek mümkün. Sayın Baykal bütün ısrarlara rağmen, malvarlığını açıklamaktan kaçıyor. Malvarlığın formatı bellidir. 10 tane gayrimenkulüm var, 10 tane arsam var, bu arsanın nerede ve kaç metrekare olduğunu bildirmen gerekiyor. Bilmiyorsan git Başbakanlık sitesine gir öğren. Ziynet eşyasını da göstermek zorundasın. Yalnız kendininki açıklamakla olmaz, eşinin, bakmakla yükümlü olduğun çocuğun varsa aynı anda açıklamak zorundasınız. Ben bunu söylüyorum, o bana 'başbakanla beraber dokunulmazlıkları kaldıralım' diyor. Diyorsun ki, benim malvarlığımda iki arazi hariç bunları mirasla aldım. Diğerlerini de yasaklı olduğum dönemde avukatlıktan elde ettim. Çok harika, çok güzel bir şey. Çünkü en kısa yoldan servetinizin kaynağını bulabilme imkânına sahipsiniz, çünkü avukatlar serbest meslekler yasasına göre beyanname veriyor. O zaman bir soru daha soruyorum. Sayın Baykal, 'Hangi yıldan hangi yıla kadar avukattınız ?, Hangi vergi dairesine kayıtlıydınız?, Bu dönem içerisinde, ne kadar gelir beyan ettiniz?, Ne kadar vergi ödediniz?', Halen cevap alamadık. O zaman bende yeni bir soru daha ekliyorum. 'Bu dönemde kimlerin avukatlığını yapıp, kimleri savundunuz ?, Sakın ola, elmalı hazinelerini kaçıran kaçakçıları savunmuş olmayasınız ?' Sonra zorla yurtdışından getirilip tutuklanmışlardı. Ben inanmıyorum ama çıkın bunu halka söyleyin. Ana muhalefet partisinin lideri pozisyonunda olan kişinin bu nevi kirli davalara girmeyeceği kanısındayım."


Fırat, CHP'lilerin bu açıklamalarından sonra kendisine saldıracaklarını da ileri sürerek, " Yine benim ne afyon kaçakçılığım kalır, ne bilmem neyim kalır.. Çamur atabilme bunların temel özellikleridir. Cevap veriyorsunuz, dönüyorsunuz, başka bir şey söylüyorlar. Sağ olsun, tarafsız bağımsız medyamızda oldukça bu konuda tarafsız davrandığı için dert anlatabilmek oldukça zor. Ama önemli değil. Bu sorulara cevap versinler, istedikleri kadar iftira etmekte özgürler. Ama bu sorularıma cevap vermedikleri zaman, her ilçe kongrelerinde, sonra il kongrelerinde bu soruları gündeme getireceğim. Bunun dokunulmazlıkla ilgisi yok. Vatandaşlarımız buna dikkat etsinler" dedi.

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False