AKP anketi: En güvenilir kurum ordu

AKP yönetimi tarafından çeşitli illerin köylerinde 668 kişiyle gerçekleştirilen bir ankette, en güvenilir kurum Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) çıktı.

Haberin Devamı

Ankete göre en güvenilen kurumlar sırasıyla şöyle:
TSK:84
Jandarma:83
Cumhurbaşkanlığı:78
Cami:76
Polis:74
Başbakanlık:73
Meclis:72
Anayasa:71
Yargı:68
Siyasi partiler:48
İş dünyası:47
Sendikalar:47
YÖK:45
Medya:45
AKP yönetimi, AB sürecinde kırsal kesimdeki seçmenin ihmal edildiği görüşüyle köylere yönelik aldığı çalışma kapsamında 2005 yılının ilk anketini "Kırsal Kesim Siyasi Eğilim, Oy Tercihleri ve Beklentileri Araştırması" adıyla yaptırdı. Anket, AKP için ANAR tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Konya, Malatya, Şanlıurfa ve Malatya’nın köylerinden 668 kişiyle gerçekleştirildi.
  
En güvenilir ve güvenilmez kurumların belirlenmesi amacıyla yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı. Anket, en çok güvenilen kurumun Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) olduğu sonucunu verdi.
  
Ankete göre en güvenilen kurumlar sırasıyla şöyle:
  
"TSK: yüzde 84, Jandarma: yüzde 83, Cumhurbaşkanlığı yüzde 78, Cami: yüzde 76, Polis: yüzde 74, Başbakanlık: yüzde 73, Meclis: yüzde 72, Anayasa: yüzde 71"
  
Anket, yüzde 68’le yargının orta güvenilirlikte olduğu sonucunu verdi.

Haberin Devamı

PARTİLERE GÜVEN YOK
 
AKP’nin anketi kırsal kesim seçmeninin güvenmedikleri kurumların başında siyasi partilerin geldiğini ortaya çıkardı. Anket sonuçlarına göre kırsal kesim seçmeninin en güvenilmez bulduğu kurumlar şöyle sıralandı:
  
"Siyasi partiler: yüzde 48, İş dünyası: yüzde 47, Sendikalar: yüzde 47, YÖK: yüzde 45, Medya: yüzde 45."

Haberle ilgili daha fazlası: