GeriGündem Akdeniz anemisine mucize ilaç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz anemisine mucize ilaç

Yurtdışında geliştirilen ve Akdeniz anemisi hastalarını yatağa bağımlılıktan kurtaracağı belirtilen ilacın, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı bildirildi.

Talasemi Derneği Kayseri Şube Başkanı ve Ulusal Hemoglopati Konseyi Üyesi Faruk Başdemir, düzenlediği basın toplantısında, talasemi (Akdeniz anemisi) hastalarına vücutları kan üretmediği için her ay kan verildiğini, ancak vücut tarafından üretilmeyen bu kandaki demirin ise dışarı atılamadığını söyledi.

 

Vücuttan atılamayan demirin kalp, karaciğer ve dalak üzerinde birikerek zamanla kasların çalışmasını engellediğini ve ölümlere neden olduğunu belirten Başdemir, şunları anlattı:

 

''Talasemi (Akdeniz anemisi) hastalarının vücutlarındaki demiri atmaları için Desferal adlı ilaç infizyon pompası ile birlikte deri altında veriliyordu. Ancak, bunun için hastalarımız her gün 12 saat makinaya dolayısıyla da yatağa bağlı kalıyorlardı. Bu da hastalarımızın yaşamını kısıtlıyor ve psikolojik bir takım olumsuzluklara neden oluyordu. Kanada'da üretilen ve hastaları yatağa bağımlılıktan kurtaran (Ferriprox) adlı tablet ilaç ise dünyada özellikle de Akdeniz ülkelerinde 3 yıldır kullanılıyordu. Sağlık Bakanlığı, ilaç Türkiye'de insanlar üzerinde denenmediği için ithalat izni vermiyordu.''

   

KIZI ÜZERİNDE DENENDİ

   

15 yaşındaki kızı Bahar'ın da talasemi hastası olduğunu belirten Başdemir, şöyle konuştu:

 

''İlaç, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın izniyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Akar gözetiminde kızım Bahar ve 2 hasta üzerinde 3 yıl süreyle denendi. Elbette riskleri vardı ama diğer hastalar için bu riski göze aldık. Kızım, 3 yıl boyunca her ay Ankara'ya kontrole gitti. Bakanlık denemelerden olumlu sonuçlar alınınca kullanım ve ithalat ruhsatı verdi. Sanırım bu ay içinde hastalarımız ilacı kullanmaya başlayacaklar.''

 

Bu ilaç sayesinde sosyal güvenlik kuruluşlarının talasemi hastalarının tedavilerinden tasarruf sağlayacağını ifade eden Başdemir, ''İnfizyon pompasıyla birlikte verilen Desferal adlı ilacın 1 günlük toplam maliyeti yaklaşık 300 milyon lira. Yeni geliştirilen ve ağız yoluyla alınan tablet ilacın kutusu ise 250 milyon lira. Üstelik kutudaki 100 tablet, yaklaşık 50 gün kullanılıyor'' dedi.

 

İlacın denendiği lise öğrencisi Bahar Başdemir de ilacı kullanmaya başladığında mide bulantısı yaptığını belirtti.

 

Denemelere başladıklarında tedgin olduğunu kaydeden Başdemir, ''Kullandığım ilacın üzerimde nasıl bir etki yapacağını bilmediğim için başlangıçta tedirgin oldum. Mide bulantısı ortaya çıkınca da korktum. Ancak, ilacın dozu azaltılınca mide bulantısı da geçti. Artık, yatağa bağımlılıktan kurtuldum'' diye konuştu. 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False