GeriGündem AK Parti'ye ihtar gerekçesi yarın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AK Parti'ye ihtar gerekçesi yarın

Abone Olgoogle-news

Anayasa Mahkemesi, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyelikten çıkarılması için partiye ihtar verilmesine ilişkin kararının gerekçesini, yarın okuyarak son şeklini verecek. Karar, daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanacak ve partiye tebliğ edilecek.

AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin kararını 6 ay içinde yerine getirmek zorunda. Aksi takdirde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, kapatma istemiyle dava açabilecek.

Yüksek Mahkeme, aynı gün, diğer bazı partilere, kongrelerini zamanında yapmadıkları için ihtar verilmesini öngören kararların gerekçesini de okumaya başlayacak.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu'nun başvurusu üzerine, 5'e karşı 6 üyenin oyu ile 9 Ocak 2002'de, AK Parti Genel Başkanı ve Kurucu Üyesi Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyelikten çıkarılmasına karar vermişti.

Yüksek Mahkeme, "Erdoğan'ın, genel başkan görev ve yetkilerini kullanmasının tedbiren önlenmesi ve partinin diğer kurucu üyeleri Ayşe Böhürler, Ayşe Nur Kurtoğlu, Habibe Güner, Sema Ramazanoğlu, Fatma Ünsal Bostan ve Serap Yahşi Yaşar'ın kurucu üyelikten çıkarılması içinihtar verilmesi" istemini oy birliği ile reddetmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle