AK Partili Haluk Özdalga'dan hükümete uyarı

AK Partili Haluk Özdalgadan hükümete uyarı

HÜKÜMETİN Gezi Parkı eylemlerine dönük tavrı nedeniyle AK Parti’den çıkan tepki seslerine Ankara Milletvekili Haluk Özdalga da katıldı.

Haberin Devamı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın adını kullanmadan, iktidarın tavrıyla ilgili “popülizm, kabalık, öfke, komplo teorileri” nitelemelerini yapan Özdalga, “Her popülist siyaset gibi bu yöntem de sonunda onu kullananlara zarar verir. Hayali düşmanlar yaratarak öfkeyi tahrik eder, olayların gerçek nedenini anlamamızı engeller” dedi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a yakın isimlerden olan Özdalga, yaptığı yazılı açıklamada, süreçle ilgili uyarılarda bulundu. Daha önce de Günay’a yakın isimlerden İzmir Milletvekili Erdal Kalkan ile İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit bu yönde açıklamalar yapmıştı. Meclis’te zaman zaman yaptığı açıklamalarla hep CHP’yi hedef alan Özdalga, ilk kez hükümeti uyardığı açıklamasında şöyle dedi:

HAYALİ DÜŞMAN YARATMAK

“Şimdi ülkenin ekonomik risklerini artıracak davranışlardan herkesin kaçınması gerekiyor. Yoğun bir şekilde komplo teorilerini kullanan popülist söylemden ve AB’yle ilişkileri zedeleyen aşırı sert üsluptan mutlaka uzak durmalıyız. Gezi Parkı protesto eylemlerinin komplo teorileriyle açıklanması ilk bakışta bir rahatlık duygusu sağlayabilir. Ama her popülist siyaset gibi bu yöntem de sonunda onu kullananlara zarar verir. Hayali düşmanlar yaratarak öfkeyi tahrik eder, yanlış yapmaya sevk eder, olayların gerçek nedenini anlamamızı engeller.

FAİZ LOBİSİNİN BELGESİ YOK

Bir örnek, Gezi Parkı olayları arkasında faiz lobisi olduğu iddiası. Eğer elde bilgi varsa, somut isimlerle ve belgelerle açıklanmalı. Aksi takdirde genel ifadelerle ileri sürülen iddialar komplo teorisi düzeyinden ileriye gidemeyecek, en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde ve ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir şekilde güven sarsıcı sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Ayrıca bugüne kadar dikkat çekici bir başarıyla işini yapan Merkez Bankası, şimdi girmekte olduğumuz bu zor dönemde mesela faiz politikasını belirlerken, acaba ekonomi dışı ve akıl dışı faktörlerin etkisinde kalır mı?

AB’YE KABALIK YANLIŞ

Türkiye’nin çıkarları AB üyeliğini gerektiriyor. Sadece ekonomi için değil, ülkenin milli bütünlüğü için de AB üyeliği büyük kazanç teşkil edecek. Eğer Türkiye AB’ye üye olacaksa, Avrupa’nın yerleşik siyasi kültüründe yeri olmayan aşırı üslup ve söylemlerden vazgeçmeliyiz. Avrupa kurumlarının ve siyasi liderlerinin eleştirilerine diklenerek değil, içeriği güçlü ama kabalığa ve diklenmeye kaçmayan bir üslupta cevaplar vermeliyiz. AB ile ilişkilerin çıkmaza girmesi en çok Türkiye karşıtlarını memnun edecek, Türkiye’nin dostlarının durumunu zayıflatacak, ayrıca içinde bulunduğumuz dönemde ekonomiye ilave bir darbe anlamına gelecektir. Türkiye’nin popülizme, komplo teorilerine ve öfkeye değil, akılcı ve ılımlı davranmaya ihtiyacı var.”

 

Haberle ilgili daha fazlası: