AK Parti MKYK'da liste dışı kalanlar

AK Parti MKYKda liste dışı kalanlar

AK Parti'de MKYK listesine girenler kadar, liste dışı kalanlar da dikkat çekti.

Haberin Devamı

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana en üst düzey görevlerde bulunmuş isimler, MKYK dışı kaldılar.

ALİ BABACAN MKYK DIŞINDA, ERDOĞAN'IN DAMADI MKYK'DA

Bunlar arasında en dikkat çekici olanlardan biri de kısa bir süre yaptığı Dışişleri Bakanlığı dönemi dışında, 13 yıllık AKP iktidarlarlarında hep ekonomi yönetiminin dümeninde olan Ali Babacan.
Babacan, Anayasal seçim hükümetine kadar, AKP'nin tüm hükümetlerinde görev yapan tek bakan olmuştu. Bugün yapılan AK Parti kongresinde ise, MKYK dışında kaldı.
MKYK'ya yeni giren isimlerden ekonomi alanında en dikkat çekici isim ise, Berat Albayrak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damanı olan Albayrak, son seçimlerde İstanbul'dan milletvekili seçilmişti. Albayrak, birkaç hafta önce Erdoğan'ın huber Köşkü'Nde Dünya Bankası Başkanı ile yaptığı görüşmede de yer alarak, kamuyounun dikkatini çekmişti.

AK Parti MKYKda liste dışı kalanlar

Haberin Devamı

MALİYE BAKANI LİSTE DIŞI, MÜSTEŞARI YENİ MKYK'DA

AK Parti'nin ekonomi yönetimindeki bir başka "marka" ismi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, bugün yapılan kongre'de MKYK dışı kaldı. Şimşek AK Parti yönetiminden çıkarken, MKYK'ya uzun yıllar Maliye Bakanlığı'nda birlikte çalıştığı Müsteşarı Naci Ağbal'ın girmesi dikkat çekti. AKP hükümetleri döneminde en uzun süre Müsteşarlık görevinde bulunanlar arasında yer alan Ağbal, son seçimlerde AKP'den milletvekili seçilmişti. Ağbal, bürokratlığı döneminde de Erdoğan'a en yakın isimler arasında ve "paranın asıl patronu" olarak tanınıyordu.

AK Parti MKYKda liste dışı kalanlar

ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİR İSMİ İÇERİYE, BİR İSMİ DIŞARIYA

Çözüm sürecinin mimarlarından olan, AK Parti hükümetlerinde devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinde uzun süre bulunmuş olan Beşir Atalay da MKYK dışında kaldı. Atalay, 17-25 Aralık sonrasında kabine dışı kalmış, ancak AK Parti yönetimine girmiş, Parti sözcülüğü görevini üstlenmişti. Atalay, bugünkü kongrede, hükümetten sonra AK Parti yönetiminden de ayrılmış oldu.
Çözüm sürecinin bir başka mimarı olan, şimdiki Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, bugünkü Kongre'de MKYK'ya girdi.

AK Parti MKYKda liste dışı kalanlar
İşte AK Parti'nin 50 kişilik MKYK listesi

ANAYASA MAHKEMESİ ESKİ RAPORTÖRÜ MKYK DIŞINDA KALDI, BURHAN KUZU AK PARTİ YÖNETİMİNE GİRDİ

Haberin Devamı

AK Parti'nin bugünkü kongresinde bir başka önemli değişiklik ise, MKYK içindeki Anayasa hukukçuları açısından yaşandı. Anayasa Mahkemesi'nin eski raportörlerinden olan, Anayasa hukukçusu Osman Can MKYK dışında kaldı. Can, seçimlerden önce yaptığı açıklamalarda, "toplumda başkanlık sistemine net bir talep olmadığını" söylemiş, "Başkanlık sistemine halk desteği yüzde 43,45 seviyesinde" demişti.
Bir başka Anayasa hukukçusu, üç dönem boyunca TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapan Burhan Kuzu, MKYK'ya girdi. Kuzu, son dönemde özellikle Başkanlık sistemini savunması ve attığı ilginç twitlerle dikkat çeken bir isim. 7 Haziran seçimlerinin ardından AK Parti'nin TBMM'de tek başına hükümet kuracak çoğunluğu bulmaması üzerine attığı "Millet kaosu seçti" twiti çok konuşulan Burhan Kuzu, son olarak da terörle mücadele alanında attığı twitlerle çok konuşulmuştu. 7 Haziran seçimlerinde, üç döneme takıldığı için milletvekili adayı olamayan Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanlığına atanmıştı. Kuzu'nun son dönemde en çok paylaşılan twitlerinden biri de, “Gebertilen teröristlerin muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Görülecektir ki, önemli bir bölümü sünnetsiz” ifadesini kullanmıştı.

Haberin Devamı

AK Parti MKYKda liste dışı kalanlar

İÇİNDE ERDOĞAN'IN İSMİ GEÇEN SALAVATLI ŞARKI OKUYAN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DA LİSTE DIŞI

7 Haziran seçimleri öncesinde en çok dikkat çeken isimlerden biri de, Siirt Milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay olmuştu. Aktay kamuoyu gündemine, bir açıklaması ve bir şarkı ile girmişti. Seçimlerden önce Siirte, AK Partili kadınlarla birlikte, "Serok Recep Tayyip Erdoğan, Salli Ala Muhammed" sözleriyle şarkı okumuştu. Aktay'ın çok konuşulan açıklaması ise, MİT Tırları konusunda olmuştu. Daha önce hükümet yetkililerin yaptığı "MİT tırları Suriyeli türkmenlere insani yardım götürüyor" açıklamalarının aksine, Aktay, "MİT Tırları Özgür Suriye Ordusu'na gidiyordu" demişti.

Haberin Devamı

BÜLENT ARINÇ DA LİSTE DIŞI

AK Parti'nin bugünkü kongresinde yönetim dışında kalan bir başka önemli isim ise Bülent Arınç oldu. Arınç, listeler kamuoyuna açıklanmadan önce yaptığı konuşmada AK Parti'yi "kuruluşunda bizdik, şimdi ben olduk" sözleriyle eleştirmişti. Arınç, kongreden hemen önce katıldığı bir televizyon yayınınnda, 1 kasım'da millletvekili adayı olmama gerekçesini şu sözlerle açıklamıştı;
"bu fitne günümüzde çok fazla kaynıyor. Trollerden bahsedebilirim. Hergün dedikodu üretenlerden bahsedebilirim. Bu fitne ve zararlar, liderime zarar vermeye gelmişse, Erbakan'ın bize öğrettiği gibi kenara çekilmektir."

Haberin Devamı

HÜSEYİN ÇELİK DE LİSTE DIŞI

AK Parti'nin bugünkü kongresinde yönetim dışı kalan isimlerden biri de Hüseyin Çelik oldu. 3 dönem boyunca AK Parti'de Bakanlık ve Genel Başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan, uzun süre AK Parti sözcülüğü yapan Çelik, 17-25 Aralık sonrası yapılan düzenlemede, sözcülük görevini Beşir Atalay'a bırakmıştı. 3 döneme takıldığı için 7 Haziran'da aday olmayan Çelik, Başbakanlık sistemi konusunda "seçimlerde Başkanlık sistemi bize oy kaybettirdi" çıkışını yapmıştı. Çelik, CHP ile koalisyon yapılması lehinde açıklamalarda da bulunmuştu.

4 GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE GENEL SEKRETER LİSTE DIŞI

AK Parti kongresinde MKYK'da yaşanan değişikliğin en somut örneği, partinin en üst yönetim organı olan Genel Başkanla birlikte 13 kişiden oluşan Merkez Yürütme kurulu'ndan (MYK) 5 ismin, liste dışı bırakılması oldu.
AK Parti'nin MKY'sında görev yapan 4 genel başkan yardımcısı ve genel sekreteri yeni listeye alınmadı.
Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Mali ve İdari işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, ARGE'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, bugün yapılan kongrede MKYK listesi dışında kaldılar.

Haberle ilgili daha fazlası: