AİHM’den Türkiye’ye erişim engelleme cezası

AİHM’den Türkiye’ye erişim engelleme cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”un ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

Haberin Devamı

CNNTürk’ün haberine göre Alternatif Bilişim Derneği’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdığı “sites.google.com” davasında karar açıklandı. Sites.google.com sitesi 24 Haziran 2009 tarihinde barındırdığı bir içerik sebebiyle 5651 nolu yasaya dayanılarak erişime engellenmiş, bu engelleme sonucunda da içerik sahipleri ve bu içeriklere erişemeyen internet kullanıcıları mağdur olmuştu.

7.500 EURO TAZMİNAT

Derneğe başvuran ve kişisel sayfaları bu yasak sebebiyle Türkiye’den erişilemeyen Ahmet Yıldırım adına açılan davada AİHM Türkiye’yi haksız buldu. Alternatif Bilişim Derneği’nden yapılan açıklamaya göre AİHM bu erişim engelleme kararının ifade özgürlüğüne açıkça aykırı olduğuna karar verdi. Oy birliğiyle alınan karar gereği Türk hükümeti davacıya 7 bin 500 Euro manevi tazminat, bin Euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

 

Haberle ilgili daha fazlası: