AİDS tedavisinde umut ışığı

AIDS'e yol açan HIV virüsüne karşı savunma sağlayan bir gen bulundu. Pennsylvania Üniversitesi Tıp Okulu'ndan bir ekip ve King's College London'dan Prof. Michael Malim tarafından yapılan araştırmada, HIV'in Vif adlı bir protein üreterek CEM15 adlı genin normal işleyişine müdahale ettiğini bulundu.

Haberin Devamı

Bilim adamları, bu proteinin HIV'den ayrıştırılmasıyla, CEM15 geninin HIV'in çoğalmasını etkili bir şekilde durdurabildiğini saptadılar. Bilim adamları, Vif'in HIV'in çoğalmasında önemli rol oynadığının zaten bilindiğini, ancak şimdiye kadar tam işlevinin anlaşılmadığını söylediler.

Prof. Malim, ''Bunlar çok önemli bulgular ve gelecekte HIV/AIDS tedavisinde yeni kapılar açabilir. Vif'in hareketini engelleyecek bir yol bulabilirsek, CEM15 geninin düzgün çalışması sağlanabilir ve HIV'in yayılması önlenebilir'' dedi.

Gelecekteki araştırmaların, Vif proteininin hareketini engelleyebilecek maddelerin bulunmasında odaklanacağı belirtiliyor.

Halen uygulanan AIDS tedavisinde virüsün yaşam döngüsündeki çeşitli unsurları hedef alan ilaç kombinasyonları kullanılıyor. Ancak bu ilaçlar HIV'in tamamıyla ortadan kalkmasını sağlamıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: