Ahmet Kaya yuhalandı

Özgün müziğin temsilcilerinden Ahmet Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni’nde söyledikleri ‘‘çirkin’’ sözlerle bardağı taşırdı. İş, sanat ve politika dünyasından birçok tanınmış ismin katıldığı gecede, ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmasıyla şimşekleri üzerine çeken Ahmet Kaya, üzerine yürüyen grubun elinden güvenlik görevlileri tarafından zor kurtarıldı.

Yeni çıkaracağı kasedinde Kürtçe bir şarkı okuyacağını ve bu şarkıya çekeceği klibi yayımlayacak ‘‘babayiğit, yürekli’’ bir TV kanalı aradığını söyleyen Ahmet Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Kürtler'i tanımayanların kafasından inmeyeceğim. Ayrıca bu ödülü insan hakları adına, cumartesi anneleri adına alıyorum.’’ Kaya'nın bu sözleri üzerine salon bir anda karıştı. Davetlilerin bir kısmı Kaya'yı yuhalarken, bir kısmı da ‘‘Burası Türkiye’’ diye bağırarak üzerine yürümek istedi. Ahmet Kaya, bu tepkinin ardından da, ‘‘Kürt halkını kabul etmeyenlere böyle bir halkın varlığını kabul ettireceğim. Söylediklerimin arkasında da her zaman dururum’’ dedi. Bu sözler üzerine öfkesi daha da artan ve aralarında Ayna grubunun da bulunduğu davetliler, Ahmet Kaya'yı sahneden indirmek istedi.

Çatal-kaşıkların havada uçuştuğu bu arbede sırasında güvenlik görevlileri de Ahmet Kaya'yı kulise kaçırdı. İhbar üzerine otele gelen polisler, Ahmet Kaya'yı gözaltına almak istediler. Ancak Kaya, polislerin gelmesinden birkaç dakika önce mutfaktan çıkarak, oteli terk etti.

Bu tatsız olaydan hemen sonra sahne alan ve 10'uncu Yıl Marşı'nı söyleyen Ortaç'a ayakta eşlik eden davetliler sanatçıyı çılgınca alkışladı. Daha sonra bütün sanatçılar sahneye çıkarak ‘‘Memleketim’’ adlı şarkıyı hep birlikte söylediler.Haberle ilgili daha fazlası: