GeriGündem Ahmedinecad’dan AB’ye yaptırım gözdağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ahmedinecad’dan AB’ye yaptırım gözdağı

Ahmedinecad’dan AB’ye yaptırım gözdağı
refid:15416612 ilişkili resim dosyası

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Avrupa Birliği’nin yeni yaptırımlar konusunda uyardı ve ülkesinin böyle bir hamle yapanları “pişman edeceğini” söyledi.

Ahmedinecad, düşmanca önlemler alan herkesin “İran’ın en kısa zamanda tepki göstereceğini bilmesi gerektiğini” belirtti.

 

Bugün toplanacak olan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları zirvesinden İran’ın enerji sektörü üzerindeki yaptırımları resmen onaylaması ve nükleer programın gelişiminde yeni engeller oluşturması bekleniyor.

 

Bu karar ABD’nin İran yaptırımlarını sertleştirme kararı almasının bir ay sonrasında geldi. ABD ve müttefikleri Tahran’ı nükleer silah geliştirmekle suçluyor. İran nükleer programının sadece barışçıl amaçlar için olduğu konusunda ısrar ediyor.

 

İran uranyum zenginleştirme programını durdurmayı reddettiği için BM Güvenlik Konseyi Haziran ayında İran’ın üzerinde dördüncü yaptırım paketini devreye soktu. AB ve ABD de bu karardan çok kıs abir süre sonra yeni yaptırımları gündeme getirdi.

 

ENERJİ SEKTÖRÜ TEHLİKEDE

AB’nin yaptırımları İran’ın enerji sektörü için hayati önem taşıyan donanım, teknoloji ve hizmet satışının yasaklanmasını da kapsayacak. Böylece İran’ın rafine, arama ve üretim faaliyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Yaptırımlar ayrıca geleneksel silah yapımında kullanılabilecek iki amaçlı ürünlerin İran’a satışını yasaklayarak, İran’la ilgisi olan bankalar üzerindeki denetimi de artıracak.

 

Pazar günü Cumhurbaşkanı Ahmedinecad Washington’ın “komplosunu” destekleyen ülke ya da kurumlara İran’ın düşman gözüyle bakacağını ve “her türlü tehdide çok sert yanıt vereceğini” belirtti.

 

İran devlet televizyonu Press TV, Ahmedinecad’ın “Yeni bir gerginliği ya da kararı hoş karşılamıyoruz. Biz mantık ve dostluk arıyoruz” dedi.

 

İRAN MÜZAKERELERE HAZIR

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran’ın Ramazan ayının bitiminden sonra, Eylül’de AB ile nükleer program konusunda müzakerelere başlamayı kabul ettiğini duyurdu.

 

Manuşehr Muttaki ve Brezilyalı mevkidaşı Celso Amorim’le İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından Davutoğlu, “İran dışişleri bakanı bir kez daha müzakerelere hazır olduğunu teyit etti” dedi.

 

Davutoğlu aynı zamanda Tahran’ın Pazartesi günü Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bir mektup göndererek Türkiye ve Brezilya’yla imzalanan uranyum değiş tokuşu anlaşmasıyla ilgili “teknik müzakereler”in başlamasını teklif edeceğini ifade etti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False