GeriGündem Ağrı Dağı turizme açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağrı Dağı turizme açılıyor

Iğdır Valisi Mustafa Tamer, "Iğdır- Ağrı Dağı Doğa Sporları ve Kış Turizmi Merkezi" için çalışmalara başladıklarını belirterek, 10 milyon dolarlık projenin yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirileceğini söyledi.

Tamer, Ağrı Dağı'nın yüzde 70'inin Iğdır'ın sınırları içinde bulunduğunu, ancak terör nedeniyle değerlendirilemediğini belirterek, Ağrı Dağı'nda, inanç turizmi için de zengin potansiyelin olduğunu hatırlattı.

Iğdır Ağrı Dağı Doğa Sporları ve Kış Turizmi Merkezi'nin, Korhan Yaylası Yenidoğan mevkiinde yapılmasının planlandığını anlatan Tamer, 1900 metre yükseklikteki Atıcı düzlüğünde de otel ve restoran projesinin yer aldığını bildirdi.

Ağrı Dağı'nın 5137 metre yükseklikliğinde çok uygun bir platonun bulunduğunu belirten Tamer, burada Turizm ve Kültür Bakanlıkları ile Anıtlar Kurulu temsilcileri ve jeoloji mühendislerinin incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Vali Tamer, 60 hektarlık alan üzerinde yer alacak projenin altyapısının 1 trilyon lirayı bulduğuna işaret ederek, altyapının Iğdır Özel İdaresi tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

Iğdır'ın 3 ayrı ülkeye sınırı olan tek il olduğuna dikkati çeken Tamer, söz konusu proje ile yöreye turizm hareketi kazandırılacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Irak, Azerbaycan ve Ermenistan'a sınırı olan Iğdır'ın nüfusu, sadece 177 bin. Proje kapsamında sadece kayak merkezi olmayacak, çim kayağı, yamaç paraşütü gibi doğa sporları da yer alacak. 3486 metre yükseklikteki Askerkürü mevkiinde kayak merkezi kurulacak. Kayak pistibin kişi kapasiteli olacak. Jeoloji, hidroloji, eğim, çığ, mühendislikve deprem haritaları çıkartıldı. Otel ise 2000 metre yükseklikte olacak."

Nuh'un Gemisi

Eldeki çeşitli kaynakların Nuh'un Gemisi'nin Ağrı Dağı'nda bulunduğunu kesinleştirdiğini belirten Tamer, proje kapsamında 'Nuh'un Gemisi'nin de yaşatılacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Eldeki bilgilere göre, Nuh'un Gemisi 22 metre eninde ve 150 metre boyunda imiş. Üst üste 3 güverte bulunuyormuş. ABD'li astronot James Irvin, Fransız F. Navona'da 1950-60 yılında Nuh'un gemisini bulmak için Iğdır sınırlarında araştırmalar yapmış. Bu bilgilere göre, Nuh'un gemisi şeklinde bir restoran yapacağız. Bunun yanında bir müze olacak. Ayrıca, 8 kilometre aşağıya bir gondol lift yapacağız ve restoranı Kup Gölü'ne bağlayacağız. Iğdır'a, 16 kilometre uzaklıkta çok güzel bir mesire yeri yaratmanın yanı sıra Nuh'un gemisini de Iğdır'da yaşatmış olacağız."Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False