Ağa Han Ödülü, Olbia Kültür Merkezi'ne

Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Sanat Merkezi, mimarlık alanında dünyanın en büyük ödülü olan ''Ağa Han Mimarlık Ödülü''nü kazandı. Mimar Cengiz Bektaş'ın 1999 yılında inşa edilen eseri, 427 proje arasından seçildi. Akdeniz Üniversitesi'nin Antalya'daki kampusünde yer alan merkez, kamuya da açık birçok binadan oluşuyor.

Çağdaş mimarlık unsurlarının, yerel unsurlarla birleştirilmesindeki yaratıcılığı dolayısıyla ödüle değer görülen eserin, üniversite kampusünün birbirinden farklı birimleriyle  bütünlük ve büyük uyum sağladığına da özellikle dikkat çekiliyor.  

Her 3 yılda bir, İslam ülkelerindeki eşsiz mimari eserler yanında,kalkınma projelerine, sosyal konutlara, restorasyon örneklerine ve çevreye ilişkin 7 ila 15 eser arasında paylaştırılan 500 bin dolarlık ödül bu yıl, Olbia ile, 2'si İran'da olmak üzere Cezayir, Hindistan, Gine, Mısır, Ürdün ve Malezya'daki 9 eser ve projeye verildi.  

Köyden kente göçü durdurma konusunda önemli çalışmalar yapan Sri Lanka'lı mimar Geofrey Bawa da 1978'den beri üçüncü kez verilen Ağa Han Özel Ödülü'ne layık görüldü.  

Kazanan proje, eser ve mimarlara ödülleri, Suriye'de Halep Kalesi'nde düzenlenecek törenle bugün verilecek.  
    
TÜRK MİMAR SÜHA ÖZKAN ÖDÜL YÖNETİMİNDE  
    
1980'den beri her 3 yılda bir verilen Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü daha önce de Ankara'daki Türk Tarih Kurumu binası, TBMM camisi, Akkaya'daki Nail Çakırhan Konağı, İstanbul'daki Sosyal Güvenlik Kompleksi ve restore edilen tarihi bir sokak, Çanakkale'de Gürel ailesinin yazlık konutu, Bodrum'daki Demir Tatil Köyü ve son olarak da1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ), Rektör Kemal Kurdaş döneminde hayata geçirilen Ağaçlandırma Projesi almıştı.  

Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün Genel Sekreterliğini ise 10 kişilik Ödül Yönetim Kurulunda da yer alan Türk mimar Süha Özkan yapıyor. ODTÜMimarlık Fakültesimezunu olan ve aynı fakültede öğretim üyesi olarak da görev yapan Özkan, 1978'deki Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinin ardından 1979 yılında, ODTÜ Rektör Yardımcılığına getirilmişti.  

9 kişiden kurulu bu yılki jüride, 1968 yılında Yapı Endüstri Merkezi'ni kuran ve halen ''Mimarlık'' dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen mimar Doğan Hasol da yer aldı.  

Geçtiğimiz yıllarda da Ağa Han Mimarlık Ödülü Yönetim Kurulu ve jürisinde, Doğan Kuban, Turgut Cansever, İsmail Serageldin, Doğan Tekeli, Abdullah Kuran, Mehmet Doruk Pamir, Esin Atıl, Mübeccel Kıray,Arif Hasan gibi alanlarında tanınmış Türkler yer almıştı.
Haberle ilgili daha fazlası: