Afrin'de yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Zeytin Dalı harekatı sürüyor... TSK'nın son açıklamasına göre Afrin'de 303 terörist etkisiz hale getirildi. Burseya Dağı'nda teröristlerden ele geçirilen mevzilere ilişkin ilk görüntüler de ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Bugün sabah saatlerinden itibaren Afrin'deki terör hedefleri vuruluyor. Anadolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı sırasında yakalanan PYD/PKK'lı 7 terörist Hatay'a getirildi. AA'nın haberine göre YPG'lilerin ilk ifadeleri ortaya çıktı.

AFRİN'DE SON DURUM

14:05
Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin'de 303 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Açıklamada "Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekatı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 6 hedef imha edilmiştir. Harekata katılan uçaklar, emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre, en az 303 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir" denildi. 

TANKLARI GÖREN YPG'LİLER KAÇIŞ YOLU ARAMIŞ

Haberin Devamı

13: 43 Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre harekat kapsamında TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları tarafından Afrin kırsalında 7 terörist yakalandı. Reyhanlı ve Hassa'ya getirilen teröristlerden 3'ü işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Diğer teröristlerin işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. AA'nın haberine göre Afrin kırsalında yakalanan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan üç terörist, ifadelerinde örgütte yaşananları anlattı. Teröristler, PYD'nin kendilerini ve ailelerini ölümle tehdit ettiğini, zorla örgüte katıldıklarını ileri sürdü. 45 gün silahlı eğitim aldıklarını söyleyen YPG'liler, Zeytin Dalı Harekatı öncesi Adamanlı Köyü'nde 30 terörist olduğu bilgisini verdi.

Teröristler, "Türk askerinin operasyonuyla örgüt içerisinde panik yaşandı. İlk olarak tankların sınıra yaklaştığını gördük. Tankların girişiyle köydeki bütün örgüt mensuplarının kaçışı başladı. Biz kaçamadık ve yakalandık." ifadelerini kullandı. Bölgeden kaçanlar arasında örgütün sözde komutanlarından birisinin de olduğunu aktaran teröristler ifadelerinde, örgüt içerisinde ABD'nin PYD'ye silah ve yaşam malzemesi yardımı yaptığının anlatıldığını kaydetti.

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...


13.30
Burseya Dağı'nda Türk tankları ilk kez görüntülendi. 

13:11 TSK’ın Afrin'e 5 gün önce başlattığı Zeytin Dalı harekatında ÖSO birlikleri, Halep’in kuzeyinde bulunan Cinderes bölgesindeki Hammam’ı ve etrafındaki tepeleri ele geçirilmişti. ÖSO birlikleri TSK’nın top atışları desteğinde Afrin'in güneybatısında bulunan Cinderes cephesinden Afrin’e doğru ilerlemeye devam ediyor.

Haberin Devamı

12:14 Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütüne yönelik Zeytin Dalı harekatında 300'ün üzerinde teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

11: 19 Hatay hudut hattında konuşlu TSK birlikleri, Afrin'de tespit edilen terör örgütü mevzilerine sabah saatlerinden bu yana aralıklarla çok sayıda obüs ve top atışı gerçekleştirdi. Sis ve yağışın etkili olduğu bölgedeki patlama sesleri, Hatay'ın sınır mahallelerinden de duyuluyor.

TERÖRİSTLERİN MEVZİLERİNE GİRİLDİ

Terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ'a yönelik harekatın sürdüğü Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde ilerleyen komandolar, teröristlere ait bazı mevzileri de kontrol altına aldı. Teröristlerin kaçtığı mevziler görüntülendi.  Görüntülerde, inşaat demirleriyle güçlendirilmiş betonarme tünel mevzilerin yanı sıra toprağın kazılmasıyla oluşturulan yaklaşık 2 metre derinliğindeki mevziler dikkat çekti.

Haberin DevamıÜstü kapalı yaklaşık 20 metre uzunluğundaki tünel mevzilerde teröristlerin nöbet noktaları ve tünel içindeki yatakları da görüntülerde yer aldı.
Komandoların demir kapılarla giriş yapılan mevzileri kontrol edişinin yansıdığı görüntülerden, alanda teröristin kalmadığı belirlendi.

Mevziye giren askerler "Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yıkamayacaktır. Halkımız müsterih olsun" diyor. 

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...
Anadolu Ajansı, Afrin'e giriş yapan Türk tanklarının görüntüsünü geçti.

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...

Burseya Dağı'nın önemli bir bölümü teröristlerden temizlendi. Burseya'daki ÖSO birlikleri böyle görüntülendi. (AFP)

Haberin Devamı

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...
Çatışmaların devam ettiği Burseya Dağı'ndaki ÖSO unsurları böyle görüntülendi. Bölgede yağışın devam ettiği görülüyor. 

ŞEHİTLERİN İSİMLERİYLE VURULDULAR

Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit düşen silah arkadaşlarını unutmadı. Teröristlerce açılan ateş sonucu şehit düşen Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta, Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın isimlerinin yazıldığı havan mühimmatı, yapılan atışla terörist grubun bulunduğu hedefi vurdu.

Haberin Devamı

Afrinde yakalanan teröristlerin akıbeti belli oldu...

DÜN NELER YAŞANDI?

EN AZ 287 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden bu akşam yapılan açıklamada Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin bilgiler verildi. Açıklamada şu ana kadar en az 287 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada dün 47 hedefin 27 uçakla vurulduğu bildirildi. Açıklamada önceki gün yaşanan çatışmalarda şehit olan iki askerin naaşlarına bölgede çatışmaların devam etmesi ve hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle ulaşılamadığı belirtildi.

TERÖRİSTLERİN ROKETİ CAMİYİ VURDU!

 YPG-PKK'lı teröristler tarafından Afrin'den yapılan saldırıda Kilis'te namaz kılmak için tarihi Çalık Camii'ne giden Muzaffer Aydemir ile Suriye uyruklu Tarık Tabbak hayatını kaybetti. Kilis Valiliği, akşam saatlerinde biri tarihi Çalık Camisi’ne, diğeri 100 metre uzaklıktaki bir eve isabet eden roketli saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada 2 kişinin öldüğü belirtilerek, şöyle denildi: "Bugün saat 18.10 sıralarında PKK/KCK/PYD-YPG teröristlerince ilimiz merkezine Suriye-Afrin tarafından roketli saldırı düzenlenmiştir. Roketlerden birisinde cami hedef alınmıştır. Akşam namazını kılmakta olan 1 Türk, 1 Suriyeli olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetmiştir. 6 vatandaş ise yaralanmıştır. 2’nci roketin isabet ettiği konutta ise 5 vatandaş hafif olarak yaralanmış, yaralananlar tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz."

HÜRRİYET YAZARLARI YAZDI

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: