GeriGündem Af istemiyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af istemiyoruz

Adalet Bakanı Sungurlu, bugün basın kuruluşları temsilcileri, TBB Başkanı Özgen ve hukukçularla yapacağı toplantıda cezaevindeki gazetecilere affı görüşecek. Işık Yurtçu'nun ‘‘Şahsi af istemiyorum'' açıklamasının ardından TGC Başkanı Nail Güreli de, ‘‘Talebimiz af değil. Affı kabul etmek yasalardaki çarpıklığı kabul etmek anlamına gelir'' diye konuştu.

Cezaevindeki gazetecilere af, bugün Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun, basın kuruluşlarının temsilcileri, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Eralp Özgen ve ceza hukuku profesörleriyle yapacağı toplantıda şekillenecek. Sungurlu, cezaevindeki gazeteci Işık Yurtçu'nun, ‘Cumhurbaşkanı'ndan şahsi af istemiyorum' açıklamasıyla ilgili olarak da, Celal Bayar'ın durumunu örnek göstererek, şunları söyledi:

‘‘Çalışmamız şahıslarla ilgili değil. Anayasamızda şahsın müracaatıyla ilgili bir şey yok. Şahsın bu affı kabulü veya reddi söz konusu değil. Daha önce Celal Bayar'ın affında iradesine müracaat edilmemiştir. Sağlık durumu müsait değilse, Cumhurbaşkanı'nın takdir edeceği bir olaydır.''

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Nail Güreli ise cezaevinde bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasının af olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, ‘‘Talebimiz af değil. Affı kabul etmek yasalardaki çarpıklığı kabul etmek anlamına gelir'' diye konuştu. Güreli, serbest bırakılması için uluslararası basın örgütleri tarafından çeşitli kampanya ve girişimlerde bulunulan gazeteci Işık Yurtçu'nun durumunun, gazetecilerin bırakılması için girişimleri hızlandırdığını söyledi. Güreli, demokrasi ayıbı haline gelen Işık Yurtçu gibi yazıişleri müdürlerinin öncelikle serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

Bu arada Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Saray Cezaevi'ndeyken rahatsızlığı nedeniyle Saray Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan gazeteci Işık Yurtçu'nun, İstanbul Tıp Fakültesi'ne nakledileceğini açıkladı.

Gazeteciler yasayı bekliyor

Basın Konseyi öncülüğünde, IPI (Uluslararası Basın Entitüsü), CPJ (Gazetecileri Koruma Komitesi), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Türkiye Gazete Sahipleri Birliği'nin oluşturduğu Basın Özgürlüğü Kampanyası üyeleri, Türkiye'de basının sorunlarını tartıştılar. CNN'nin ünlü savaş muhabiri Peter Arnett, Lübnan'da 7 yıl esir kalan Terry Anderson, IPI Direktörü Johann Fritz, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi'nin yer aldığı grup, basın özgürlüğü konusunda hükümetten umutlu olduklarını söylediler.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False