GeriGündem Af Anayasa'ya uygun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Af Anayasa'ya uygun

TBMM Anayasa Komisyonu, "23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Yasa"yı, Anayasa’ya uygun buldu.

Yasanın komisyonda görüşülmesi sırasında söz alan FP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iade gerekçesine katıldığını belirterek, bu gerekçelere uyulmasını istedi. "Biz imparatorların ve kralların meclisi değiliz" diyen Çiçek, yasama organının yürütme organından emir alamayacağını kaydetti.

Yasanın aynen kabul edilmesi durumunda siyasetçilerin itibar kaybedeceğini savunan Çiçek, liderlerin "Yasa, Meclis’ten aynen geçecek" sözlerini eleştirerek, "O zaman bize de (başüstüne) demek düşüyor. Bu, parlamentoya, parlamentere yakışır mı?" diye konuştu.

Çiçek, yasanın aynen gönderilmesi durumunda, devletin bazı organları arasında "sürtüşme" olduğu görüntüsü doğacağını savunarak, yasayı hazırlayanların milletvekillerini "kırk katır mı, kırk satır mı" ikileminde bıraktığını öne sürdü. Yasanın, "genel af yasası"na dönüştürülmesini öneren Çiçek, 2. maddenin ayrı bir yasa olarak düzenlenmesini istedi. Çiçek, "Hükümet bize çatalla çorba içirmeye çalışıyor" dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI

DSP Ankara Milletvekili Tayfun İçli, "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan çevrelerin" magazin haberleriyle halkı yanlış bilgilendirdiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Sezer’in, iade gerekçesini Anayasa Mahkemesi’nin 1991 yılındaki gerekçelerine dayandırdığını savunan İçli, Yüksek Mahkeme’nin, bu gerekçesini daha sonraki içtihatlarında kullanmadığını söyledi.

İade gerekçesinin, "Cumhurbaşkanı’nın bir görüşü" olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden İçli, "Bu gerekçeleri, Anayasa Mahkemesi kabul etmemiştir" dedi.

DYP Erzurum Milletvekili Ayvaz Gökdemir, Cumhurbaşkanı Sezer’in seçilmeden önce hukukçu kimliğinin iktidar tarafından vurgulandığını belirterek, aynı vurgunun Cumhurbaşkanı’nın icraatlarında da yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı’nı seçtiren irade sahipleri ile Cumhurbaşkanı’nın karşı karşıya geldiğini kaydeden Gökdemir, "Bu hükümet, uzlaşmadan bahsediyor ama kendi seçtiği Cumhurbaşkanı ile uzlaşamıyor, inatlaşıyor. Bu iptaller ve geri göndermelerle parlamentonun itibarı beş kuruşluk hale getiriliyor" diye konuştu.

TEKRAR İADE EDEMEZ

DSP İstanbul Milletvekili Necdet Saruhan, medyanın vatandaşları, "yasa değiştirilirse Cumhurbaşkanı’nın bir daha iade edebileceği" yönünde bilgilendirildiğini, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Saruhan, Cumhurbaşkanı’nın iade gerekçelerine uygun olarak yasada değişiklik yapılması durumunda Cumhurbaşkanı’nın yasayı tekrar iade edemeyeceğini bildirerek, "Çünkü, o zaman yetkisini kötüye kullanmış olur. Söylediği gerekçelere uygun olarak değişiklik yapılırsa tekrar iade edemez" dedi.

Saruhan, "veto" sözcüğünün de yanlış kullanıldığını belirterek, Türkiye’de cumhurbaşkanlarının veto yetkisi bulunmadığını ifade etti.

DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya da, Saruhan’ın, "gereçlere uygun değişiklik yapılması durumunda Cumhurbaşkanı’nın yasayı tekrar iade edemeyeceği" görüşünü destekleyerek, "Hukuku siyasete boğdurmayalım" dedi.

Yasanın, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmeyeceğini de savunan İyimaya, bu yasa ile ortaya çıkacak sorunların TBMM tarafından ele alınması gerektiğini söyledi.

BİZ EMİR ERİ MİYİZ

ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi, konuşmasında, Adalet Bakanı’nın görevini yerine getirmediğini öne sürdü. "Sadece Anayasa’ya değil, evrensel hukuka da aykırılık" iddaları bulunduğunu anlatan Çelebi, Adalet Bakanı Türk’ün bu konulara açıklık getiremediğini ifade etti. Çelebi, "Bu yasa, Anayasa’ya aykırı mı değil mi? Adalet Bakanı bu soruya cevap versin" diye konuştu.

Çelebi, tarih ve Türk vatandaşları önünde zor durumda bırakıldıklarını savunarak, "Bizi emir eri gibi, el kaldırır duruma düşürmesinler" dedi.

DYP Antalya Milletvekili Salih Çelen de komisyonunun kabul ettiği 2 yasanın, 2 ayrı cumhurbaşaknı tarafından iade edildiğini hatırlatarak, bundan utanç duyduğunu söyledi. Çelen, Yasa’nın, Anayasa Mahkemesi tarafından genelleştirilmesi durumunda terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın da bundan yararlanacağını iddia etti.

DSP İçel Milletvekili Edip Özgenç ise yasanın Anayasa’ya "büyük aykırılık" taşımadığını belirterek, "Gönül isterdi ki, genel af çıksın ve Cumhuriyet’in 100. yılında bir daha affa gerek kalmasın" dedi.

Yasanın Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi, yaklaşık 3.5 saat sürdü. Yapılan oylamada, yasa, 5’e karşı 13 oyla "Anayasa’ya uygun" bulundu.

Yasa, yarın da Adalet Komisyonu’nde ele alınacak.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False