Aday bakanlar bütçe sunumunun ardından istifa edecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YSK'nın kararına rağmen belediye başkanı adayı bakanların istifa edeceğini açıklamasının ardından gözler adaylar çevrildi.

Haberin Devamı

AK Parti şu ana kadar iki bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i resmen Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.
Ankara kulislerinde, Hatay'dan aday olan Ergin ve Gaziantep'ten aday olan Şahin'e, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katılabileceği belirtiliyor.
Bakanlar Kurulu'nun dün yapılan toplantısında da, aday olan bakanların istifa etmeleri konusunda görüş oluşmuştu.
Bakanlar Kurulu'nda, istifaların ne zaman gerçekleşeceği de konuşuldu. Ve bunun için, TBMM Genel Kurulu'nda 2014 bütçe sunumlarının beklenmesine karar verildi.
Buna göre, ilgili bakanlar ancak TBMM Genel Kurulu'nda kendi bakanlıklarının bütçelerinin sunumunun ardından görevlerinden ayrılacaklar.

BÜTÇE SUNUMLARI 10 ARALIK'TA BAŞLIYOR

AK Parti'nin TBMM'deki siyasi parti gruplarına sunduğu taslak bütçe görüşmeleri takvimine göre, Genel Kurul'da görüşmeler 10 Aralık'ta başlayacak. Bütçe taslağı TBMM Danışma Kurulu'nda görüşülecek. Uzlaşma sağlanamazsa, AK Parti taslağı Genel Kurul'a grup önerisi olarak getirecek.

Haberin Devamı

TBMM'de uzlaşılan takvime göre, Ulaştırma Bakanlığı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda 12 Aralık'ta, Adalet Bakanlığı bütçesi 13 Aralık'ta, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi de 16 Aralık'ta görüşülecek.
Bütçenin tamamına ilişkin görüşme ise, 20 Aralık Cuma günü son bulacak.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNE BÜTÇE SONRASINDA

Belediye Başkan adayı olan bakanların da bütçe görüşmelerinin ardından Bakanlık görevlerinden istifa etmeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu istifaların ardından kabine değişikliğini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunması bekleniyor. Bu sunumundan ancak 20 Aralık'tan sonra yapılacağı ifade ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: