Adana'daki 'köle işçi' tartışması büyüyor

Adana'nın Kozan İlçesi'nde, 3'ü çocuk, 18 kişiyi alıkoyarak, ev ve tarlalarında zorla çalıştırdıkları iddiasıyla tutuklananların yakınları iddiaları kabul etmedi.

Haberin Devamı

Zorla çalıştıkları belirtilen ve aralarında özürlülerin de bulunduğu 15 kişi Adana Huzurevi'ne, 18 yaşın altındaki 3 çocuk ise Adana Emniyet Müdürlüğü Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Özürlü ve çocuklara yeni kıyafetler verilip, yemek yedirildi.

Ağırlıklı olarak buğday, pamuk ve mısır ile narenciye üretimi yapılan Arslanlı Köyü'ne bağlı Topallı Mahallesi'nde çiftçilik yapan Halil Topaloğlu, AA muhabirine, düşmanları olduğu için böyle bir şikayetle karşı karşıya kaldığını, kendisiyle birlikte köyün lekelenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Topaloğlu, jandarmanın sürekli köylerine gelip gittiğini, zorla çalıştırıldıkları iddia edilen çocukları gördüklerini belirterek, ”Evlerimizde 350 yıldır bu şekilde işçiler gelir ve çalışır. Daha önce de jandarma ekipleri bunları gördü. Ancak, o zaman bunun suç olduğu ile ilgili bir şey söylemediler” dedi.

Daha önce de çocuk çalıştırdıklarını, ailelerinin ve kendilerinin rızalarını aldıklarını ifade eden Topaloğlu, şöyle devam etti:

Haberin Devamı

“Adana'da Kalekapısı diye adlandırılan yerden kendimiz giderek veya telefonla çalışacak işçi isteriz. Onlar da komisyon alarak bize işçi gönderirler. Bu yıllardır devam eden bir gelenek. Küçük çocukların ise ailelerine haber verir, kimlikleriyle gelmelerini isteriz. Ailesi kabul ederse bizimle çalışırlar. Ailelerinden izin almadan 18 yaşından küçük kişileri zorla çalıştırmayız.”

Tutuklanan Abdurrahman Topaloğlu'nun eşi İlhan Topaloğlu da kocasının 10 yıl önce yolda gördüğü ayağı kırık, kimsesiz bir çocuğu eve getirdiğini iddia etti. Topaloğlu, adının Ömer olduğu belirtilen konuşma engelli işçinin ayağını tedavi ettirdiklerini söyledi.

Bu çocuğa, hayvanlarla ilgilenmesi için para ve yemek verdiklerini belirten Topaloğlu, “Biz ne yediysek ona da aynısını verdik. Kışın gelir yanımızda yatardı. Her türlü ihtiyacını karşılardık. O bizden ayrılmak istemediği için yanımızda çiftlik işlerine baktırdık” diye konuştu.

ADANA'DA KORUMA ALTINDALAR

Zorla çalıştırıldıkları belirtilen 15 kişi Adana Huzurevi'ne, 3 çocuk da Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü'ne gönderildi.

Alıkonularak, zorla çalıştırıldıkları iddia edilen H.T., Ş.S., A.Y., Y.M., M.A., V.K., A.S., İ.Y., B.A., M.K., G.Y., Y.D., H.E. ile soy isimleri belirlenemeyen R. ve Ö. adlı işçiler Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Adana Huzurevi'ne getirildi.

Haberin Devamı

SHÇEK yetkilileri, V.K., Ş.S., H.T. ve B.A'nın zihinsel, R. ve Ö. isimli işçilerin ise konuşma engelli olduğunu belirttiler. Yaşları 18'den küçük olan Y.S., T.K. ve A.Y. ise Emniyet Müdürlüğü Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

“3 YILDA 400 MİLYON LİRA ALABİLDİM”

Kaldıkları huzurevinde yeni giysiler verilen ve yemek yedirilen işçiler, tekrar çalışmak konusunda farklı görüşler dile getirdiler.

Zorla çalıştırıldığı iddia edilen işçilerden H.E., 3 yıl önce Adana'ya gelerek iş aradığını, daha sonra da simsarlar aracılığıyla Kozan İlçesi'ne bağlı Arslanlı Köyü'ne gönderildiğini anlattı.

Haberin Devamı

Eren, bir arkadaşının önerisi ile Gaziantep'teki ailesinin yanından ayrıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Gaziantep'teki evimden (iş arıyorum) diye çıktım. Ailemle bir daha görüşemedim. Adana'daki simsarlar beni çalışmam için köye götürdüler. Aylık 150 milyon lira karşılığında hayvanlarla ilgilenecektim. Ancak, yaklaşık 3 yıldır sadece 400 milyon lira alabildim. Kimliğimi de alarak ayrılmama izin vermediler. Buraya bir daha gitmem.”

İşçilerden A.S. ise Aksaray'dan Adana'ya gelerek 5 milyon lira aracı ücreti verdiği simsarların yardımıyla köye gittiğini, 200 milyon lira karşılığında Mustafa Topaloğlu'nun yanında çalışmak için anlaştığını belirtti.

Haberin Devamı

Her ay düzenli olarak maaşını aldığını kaydeden A.S. “Yaklaşık 8 yıldır Arslanlı'da hayvancılık yapıyordum. İşimden memnunum, kimse bana kötü davranmıyordu. Bundan sonra tekrar köye giderek çalışmaya başlayacağım” dedi.

Öte yandan, SHÇEK yetkilileri 65 yaş üstü ve kimsesizleri huzurevinde barındıracaklarını, zihinsel engelliler için tedavi programı hazırlayacaklarını ifade ettiler. Yetkililer, işçileri almak için huzurevine başvuruda bulunanların önce jandarma ekiplerince araştırılacağını kaydettiler.

Haberin Devamı

Olayla ilgili gözaltına alınan ve “insan ticareti”, “küçük yaştaki çocukları alıkoyarak zorla çalıştırdıkları”, “kendisine tabii çalışanları istismar etmek” iddialarıyla adliyeye çıkartılan Mustafa Topaloğlu, Çetin Topaloğlu, Abdurrahman Topaloğlu, Feyzullah Topaloğlu, Sacit Topaloğlu, Hüsamettin Topaloğlu, Ahmet Topaloğlu, İbrahim Mercan, Halis Özkan, Ömer Binici ve Mustafa Kutlu tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: