GeriGündem Açılışta canlı seks performansı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açılışta canlı seks performansı

Açılışta canlı seks performansı
refid:16438843 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İstanbul'daki Casa Dell Arte galerisi bugüne kadar görülmemiş bir performansa ev sahipliği yaptı.

ŞÜKRAN MORAL'IN PERFORMANSLARINDAN ÖRNEKLER

Daha önce de sergilediği yapıtlarıyla şaşırtan Şükran Moral bu kez uzun süre unutulmayacak bir performansa imza attı. Moral, Casa Dell Arte adlı galedini açılışında partneriyle birlikte yaklaşık 100 kişilik bir izleyici grubunun önünde sevişti.

Açıışı izleyen Milliyet muhabiri Yasemin Bay izlenimlerini şöyle anlattı: " Casa Dell Arte adlı sanat galerisinin girişinde yaklaşık 100-150 kişilik bir kalabalık... Merakla bekliyoruz. Birazdan galerinin kapıları açılacak ve içeriye girip Şükran Moral’ın son performansı “Amemus”u izleyeceğiz. Kimse performansın içeriğini, ne izleyeceğini bilmiyor. Çünkü “Amemus” sır gibi saklanan bir performans...

Yatağın etrafında

Galerinin kapıları açılıyor, tek tek davetiyeler kontrol ediliyor ve kırmızı kumaşlarla kaplı bir koridordan geçerek içeriye giriyoruz. Odanın ortasında kırmızı bir yatak duruyor. Etrafı beyaz tüllerle çevrili. Seyirciler yatağın etrafında halka oluşturuyor...

Bir kadın beliriyor önce; üstünde iç çamaşırları ve uzun deri çizmeleriyle, Hemen arkasından Şükran Moral geliyor, onun da üzerinde iç çamaşırları. Birbirlerine yaklaşıyor ve öpüşmeye başlıyorlar. Ardından sutyenini çıkıyor ve yatağa uzanıp sevişmeye devam ediyorlar. Bir tül perdenin arkasından sevişen iki kadını röntgenliyormuşuz gibiyiz sanki. Performans devam ederken konukların bir bölümü çıkmaya başlıyor.

Açılışta canlı seks performansı
Moral'ın çok tartışılan çalışmalarından biri.

Bir kereye mahsus

Bu arada duvarlardaki kırmızı perdenin ardından bir fotoğrafçı aralıksız çekim yapıyor. Sadece fotoğraf da değil. Biri yatağın tavanında diğeri yatağın gerisinde duran iki kamera da çekimini sürdürüyor. Çünkü bu performans bir kereye mahsus.
Performansı izlerken Şükran Moral’ın Milliyet Sanat Dergisi’nin aralık sayısında Fırat Demir’e verdiği röportajı hatırlıyorum. Moral orada “Amemus” ile amacının seyircinin erotik bölgelerine sızmak olduğunu söylemişti. Fakat bu amaca hizmet edecek performansın kendisinin bile üzerine çıkan bir deneyim olduğundan bahsetmişti. Öte yandan Moral “Amemus”un seyircinin üzerinde nasıl bir etki bırakacaksa, kendisi üzerinde de benzer bir etkiyi bırakacağına değinmişti.

Yaklaşık 15-20 dakika süren performansın sona erdiğini duyuruyor bir erkek sesi: “Performansımız bitmiştir”. Bu sırada başka bir erkek “Biz de bittik” diyor yüksek sesle. Seyirciler mekandan çıkarken performans hâlâ sürüyor; Şükran Moral ile performansı birlikte gerçekleştirdiği partneri sevişmeye devam ediyor.

 Sarsıcı deneyim

Çıkışta “Bunun üstüne sigara yakılır” diyor bir adam, bir kadının ise “Midem bulandı” sözlerini işitiyorum. Performansa dair yorumlar çok: Utananları da görüyorum, sanatın burada verdiği mesajı anlamadığından yakınanları da. Bazı izleyiciler de Andy Warhol’un çalışmalarına benzetiyor. Bu performansı Türkiye için oldukça yeni ve etkileyici bulduğunu söylüyor bazıları. Röportajında sanatta ve sanatında göze almayı, kendini riske atmayı sevdiğini belirten ve bu performansın seyirci üzerinde sarsıcı bir deneyim yaratacağından söz eden Şükran Moral’ın, tam da dediği gibi oluyor. Seyirci sarsıcı bir deneyim yaşayarak ayrılıyor.

KENDİNİ ÇARMIHA GEREN KADIN

Yaşamını İtalya'da sürdüren video, enstalasyon ve performans sanatçısı Şükran Moral, bir kaç yıl önce de Hz. İsa pozunda çarmıha gerilmiş şekilde poz verdiği çalışmasıyla tartışma yaratmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle