GeriGündem AÖL 3. dönem kayıtları ne zaman bitecek? İşte açık lise kayıt yenileme ile ilgili bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AÖL 3. dönem kayıtları ne zaman bitecek? İşte açık lise kayıt yenileme ile ilgili bilgiler

AÖL 3. dönem kayıtları ne zaman bitecek? İşte açık lise kayıt yenileme ile ilgili bilgiler
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açık lise (AÖL) kayıt yenileme işlemi 2 Mayıs tarihinde başlamıştı. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar, 3. dönem sınavlarına katılım sağlayamayacak. Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerden, 5 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlular kayıt yenileme işlemi yaptırmalı. Peki, AÖL 3. dönem kayıtları ne zaman bitecek? İşte açık lise kayıt yenileme ile ilgili bilgiler..

2 Mayıs'ta başlayan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman biteceği, eğitimine açık lisede devam eden öğrencilerin merak ettiği konu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı AÖL'ün 2018-2019 eğitim yılı 3. dönem kayıt yenileme işlemini yapmak için, kurumun yayımladığı kılavuzdan yararlanılıyor. Peki, Açık lise kayıtları ne zaman bitecek? AÖL 3. dönem kayıt yenileme nasıl yapılır?

AÖL ya da bir diğer ifadeyle açık lise kayıt yenileme işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerden, 5 Temmuz 2002 ve daha önceki doğumlular kayıt yenileme işlemi yaptırmalı. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar, 3. dönem sınavlarına katılım sağlayamayacak. İşte, AÖL 3. dönem kayıtları hakkında tüm detaylar...

KAYIT İŞLEMLERİ O TARİHTE BİTECEK

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 3. dönem kayıt işlemleri başladı. AÖL'de 3. dönem kayıt işlemleri, 02-14 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. İşlemleri yaparken, kurumun yayımladığı kılavuzdan yararlanabilirsiniz.

SINAV TARİHİ BELLİ OLDU

Ders seçme ekranı ise 2 Mayıs tarihinde erişime açılacak. Sonraki sınavın giriş yerleri ise 3 Temmuz tarihinde görüntülenebilecek. Öğrenciler, kayıt yenileme ve ders seçme işlemlerini yaptığı 3. dönem sınavlarına 6-7 Temmuz tarihlerinde girecek. Bu sınavın sonuçları ise 1 Ağustos'ta yayımlanacak.

KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Ücreti; 35 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliğine yatırılacaktır.)

AÖL 3. DÖNEM KAYIT YENİLEME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KAYIT YENİLERKEN BUNLARA DİKKAT

1- Ders seçimi yapmayan öğrencilerin dersleri sistem tarafından otomatik olarak seçilmektedir. Ancak bir ders ya da eksik ders seçimi yapılmış ise sistem ders ataması yapmamaktadır. Mağduriyet yaşamamak için; öğrenci ve HEM’ lerin ders seçimini yaparken dikkat etmeleri gerekmektedir.

2-Sınav bölgesi değişikliğinin(Adres bilgisi değişikliği, sınav bölgesi değişikliği anlamına gelmemektedir ve yabancı dil değişikliğinin zamanında ve hatasız yapılması gerekmektedir. Bu değişlikleri HEM’ ler Bilgi Düzenleme menüsü altında yer alan Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi butonu kapanana kadar yapabilmektedirler.

3-Özel durumu olmayan öğrencilerin aşağıdaki sınav merkezlerini seçmemeleri gerekmektedir. Seçtikleri takdirde bu merkezlerde sınava alınmayacaklardır.

Ankara Atatürk Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi

Ankara Ayaş Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

Ankara Pursaklar Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü

Ankara TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi

Askeri Üst Bölgeleri

4-Cezaevinden çıkan öğrencinin sistemdeki durumu “Özel Durum Yok” olarak değiştirilmelidir. Aksi takdirde sınav yeri cezaevi olarak kalacaktır.

5-Engelli öğrencilerin, raporlarına göre engel durumlarının, sisteme hatasız işlenmesi gerekmektedir. Engelli olmayıp engelli olarak sisteme işlenen öğrencilerin durumlarının da ivedilikle düzeltilmesi gerekmektedir.

6- Öğrencilere ulaşabilmek için iletişim bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir. İletişim bilgilerinde değişiklik olduğu takdirde güncelleme yapılması gerektiği öğrenciye hatırlatılmalıdır. Mümkünse ikinci bir telefon numarası da sisteme girilmelidir.

7-Öğrenciler, şifrelerini başkaları ile paylaşmamalıdırlar. Kayıt yenileme süresi boyunca bu işlemlerin özenle yapılması gerekmektedir. Ölçme ve Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ ne sınav kütükleri gönderildikten sonra hiçbir düzeltme yapılamamaktadır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle