GeriGündem ABD'li yazar: Korku iklimi endişelendiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li yazar: Korku iklimi endişelendiriyor

ABD'li yazar: Korku iklimi endişelendiriyor
refid:21874016 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Uluslararası Gazetecileri Koruma Kurulu (CPJ) üyesi ve yazar Kati Marton onuruna ABD Büyükelçiliğinde bir resepsiyon verdi.

Burada bir konuşma yapan Bosna barışının mimarı Richard Holbrooke'un eşi Kati Morton, New York merkezli Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin  Ekim 2012'deki roporunun arkasında olduklarını söyledi.
 
İşte Marton'ın resepsiyonda yaptığı konuşmadan satırbaşları;
 
"Neyin suç olduğunu nasıl belirleyeceksiniz, üst düzey kişilerin müstehcen sözlerini ifade özgürlüğü açısından kabul edilebilir buluyorsunuz da mesela Kürtlerden bahsetmek mi kabul edilemez. Eğer böyle bir sınırlamaya girerseniz bu kaygan bir zemindir.
 
Bizi endişelendiren korku iklimi. Bizim buraya gelişimizin doğru zaman olduğuna inanıyorum. Daha kötüye gitmeden. Çünkü Türkiye bir anayasa yazımının eşiğinde.
 
Hükümetin zaten rapordan memnun olmasını beklemiyordum. Bakan Sadullah Ergin'in rapora eleştirisi metodoloji konusunda oldu. 'Neden raporu yazmadan önce gelmediniz' dedi.
/images/100/0x0/55eb4265f018fbb8f8b59c33
 
Görüşmede hapisteki gazeteciler konusunda 'Sayı oyunu oynamayı reddediyorum. Hapiste tek bir gazeteci bile çok fazladır. Burada bile 2 tane var, hapse girmiş çıkmış (Nedim Şener, Barış Terkoğlu'na bakarak).
 
Hapse atmak kimsenin fikrini değiştirmez. (Yine Nedim Şener ile Barış Terkoğlu'na dönüp) 'Sizin fikriniz değişti mi' diye sordu.
 
Hapis sadece insanların inançlarının daha da sağlamlaşmasına neden olur. İfade özgürlüğünü kontrol altına almak sıkıntılı bir süreçtir. Ne kabul edilebilir ne kabul edilemez. Bu çok kaygan bir zemindir.
 
Türkiye'nin güvenlik sorunlarını biliyorsunuz ama gazetecileri hapse atarak bu güvenlik sorunlarını çözemezsiniz.
 
Bu konuda çok ciddi çalışıyoruz."
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle