GeriGündem ABD'den Suriye itirafı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Suriye itirafı

ABD'den Suriye itirafı
refid:18851685 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı ayaklanan bazı muhaliflerin silahlanarak, güvenlik güçlerine ateş açtığını doğruladı.

Ford, Şam'dan telefonla Time dergisine verdiği demeçte, Suriye'deki gösterilerin büyük ölçüde barışçıl olduğunu belirtti.

Ancak Esad yönetiminin olaylara müdahalesinin bu şekilde devam etmesi durumunda, silahlı bir isyan hareketinin başlayabileceğinini savunan Ford, “Muhalefet hareketi, henüz şiddete dönüşmüş değil. Ancak bazı protestocular ailelerini ve semtlerini korumak için silahlandılar. Güvenlik güçlerine ateş açıldı. Bu kesinlikle doğru” dedi.

"LİBYA'DAKİ GİBİ BİR MÜDAHALE BEKLEMESİNLER"

Ford, açıklamasında, “Muhalefete söylediğimiz şeylerden biri de, Libya'ya müdahale ettiğimiz gibi Suriye'ye de müdahale etmemizi beklememeleri. Muhalefet açısından asıl mesele, rejim içinden nasıl destek alacakları ve sorunu çözmek için dışarıya bakmamanın bir yolunu bulmak. Bu bir Suriye sorunu ve çözüm de Suriye'den gelmeli” diye konuştu.

Time dergisinin haberinde, son 6 aydır süren olaylarda 2 bin 700 kişinin öldüğü ve 20 binden fazla kişinin de gözaltına alındığı iddia edilerek, bazı Suriyeliler'in uluslararası toplumdan Libya'da olduğu gibi bir koruma talep ettiği belirtildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle