GeriGündem ABD'den Başbakan Erdoğan'a Occupy Wall Street yanıtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Başbakan Erdoğan'a Occupy Wall Street yanıtı

ABD'den Başbakan Erdoğan'a Occupy Wall Street yanıtı
refid:23456627 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Occupy Wall Street'te 17 kişi öldü" sözlerine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yanıt geldi. Yanıtın Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında "bela" olarak nitelendirdiği Twitter üzerinden gelmesi ise dikkat çeken bir detay oldu.

Büyükelçilik'in Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "US Occupy Wall Street hareketi ile ilgili raporlar yanlıştır. Bu harekete istinaden hiçbir polis müdahalesi ölümle sonuçlanmamıştır. #OWS" denildi.

İŞTE BAŞBAKAN'IN O AÇIKLAMASI

WALL STREET'İ İŞGAL ET NEDİR?
ABD'de sosyal ve ekonomik eşitsizliğe tepki olarak 17 Eylül 2011'de başlayan "Wall Street'i İşgal Et" (Occupy Wall Street) hareketi kısa süre içinde New York'taki Zuccotti Parkı'ndan dünyanın dört bir yanına yayıldı.

9 Ekim 2011 itibarıyla 82 ülkeden 95 şehirde "İşgal Et" eylemleri düzenlendi. Ekim 2012'de ise Antarktika dışında işgal eylemi düzenlenmeyen kıta kalmadı.

ABD'de ilk iki ay boyunca yetkililer işgalcilere toleranslı yaklaşırken sonradan sert müdahaleler başladı. İşgal, şiddet içermeyen protesto, sivil itaatsizlik, internet aktivizmi ve genel grev gibi metotlarla ilerledi.

ABDden Başbakan Erdoğana Occupy Wall Street yanıtı

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False