'ABD ve İran anlaştı nükleer konuda görüşmek için anlaştı'

Güncelleme Tarihi:

ABD ve İran anlaştı nükleer konuda görüşmek için anlaştı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 21, 2012 10:02

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, İran'ın nükleer programı konusunda ABD ve İran'ın ilk kez bire bir müzakereler yapma yönünde prensipte anlaştığını yazdı. Ancak haber, Washington ve Tahran tarafından yalanlandı.

Haberin Devamı

Gazete, Amerikan yönetimi üst düzey yetkililerine dayandırdığı haberinde, İranlı yetkililerin,hangi ABD Başkanı ile müzakere edeceklerini bilmekistedikleri için, görüşmelerin başkanlık seçimlerinin ardından başlayacağını belirtti.

Haberde, anlaşmanın, Amerikalı ve İranlı yetkililer arasında, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2009 yılında ilk göreve başladığı zamana kadar uzanan gizli ve yoğun görüşmelerin neticesinde sağlandığı kaydedildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yönetim yetkilisi, gazeteye yaptığı açıklamada, anlaşmanın, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e rapor veren üst düzey İranlı yetkililerle varıldığını söyledi.
         
BEYAZ SARAY'DAN YALANLAMA
       
Ancak bu haberin yayımlanmasından hemen sonra Beyaz Saray, yazılıaçıklama yaparak haberi yalanladı.

Haberin Devamı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, açıklamasında, ABD ve İran'ın, seçimlerden sonra bire bir ya da herhangi bir görüşme üzerinde mutabakata vardığının doğru olmadığını belirtti.

Vietor, diplomatik çözüm için 5 + 1 ülkeleriyle birlikte çalışmaya devam ettiklerini vurgulayarak, en başından bu yana, ikili olarak görüşmeye hazır olacaklarını belirttiklerini kaydetti.

Başkan Obama'nın, İran'ın nükleer silah edinmesini engelleyeceğini net biçimde ortaya koyduğuna dikkati çeken Vietor, “Bunu başarmak için yapmamız gerekenleri yapacağız” ifadesini kullandı.

Vietor, açıklamasına şöyle devam etti:

“Amacımız her zaman, yaptırımlar yoluyla, yükümlülüklerini yerine getirmesi için İran'a baskı oluşturmak oldu. Bunu yapması için sorumluluk İranlıların üzerinde, aksi takdirde ağır yaptırımlara ve artan baskıya maruz kalmaya devam edecekler”.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre, Tahran'ın ABD ile doğrudan görüşeceği iddialarının doğru olmadığını söyledi. 

İSRAİL OLUMLU KARŞILADI

İsrail Başbakan yardımcısı Moşe Yalon, Tahran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili ABD-İran arasındaki olası ikili görüşmelere olumlu baktıklarını açıkladı. Yalon yaptığı açıklama, "Eğer İran bu görüşmelerin sonunda askeri amaçlı nükleer projelerine son verecekse, bunu memnuniyetle karşılayacak ilk ülke biz oluruz" dedi. İsrail, İran'ın nükleer silah edinmeye çalıştığını savunurken, İran nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu öne sürüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: